Zatrudnienie niani to decyzja, którą musi podjąć wielu rodziców. Kiedy szczególnie warto zatrudnić nianię?

Bardzo często zatrudnienie niani wiąże się z powrotem mamy do pracy. Nie zawsze jest taka możliwość, by dzieckiem opiekowała się babcia, a coraz częściej mamy chcą szybciej wrócić do pracy, by kontynuować swoją ścieżkę kariery. Tym samym konieczne jest rozwiązanie, które pogodzi potrzeby rodziców, jak i dziecka. Zatrudnienie niani wydaje się najlepszym wyborem. 

Niania na pełen etat

Jeśli rodzice długo pracują i nie ma innej osoby, która mogłaby się zająć dzieckiem, to warto rozważyć zatrudnienie niani na cały etat. Tym samym zajmie się ona dzieckiem w czasie, gdy rodzice są w pracy. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie wtedy, gdy dziecko nie chodzi jeszcze do przedszkola, zerówki, czy szkoły i wymaga całodniowej opieki. Niezwykle istotne jest, by na tym etapie zatrudnić nianię, które wartości będą zbieżne z naszymi. Dobrze, by miała takie same poglądy na wychowywanie dziecka co my. Jak znaleźć taką nianię? W obecnych czasach jest to o wiele łatwiejsze niż kiedyś! Wystarczy skorzystać ze specjalnych portali, gdzie znajdziemy profile niań z naszej okolicy np. www.niania.pl.

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie spotkania z wybranymi kandydatkami. Dzięki temu szybko wychwycimy, z którą z niań nawiążemy najlepszy kontakt. Wśród zadanych pytań warto uwzględnić podejście do wychowania dziecka, czy sposobów spędzania z nim wolnego czasu. To wszystko jest niezwykle istotne dla jego rozwoju, jak i samopoczucia. Na takim spotkaniu z nianią należy dokładnie przedstawić swoje oczekiwania, tak by na późniejszych etapach współpracy nie było żadnych niedomówień, czy innych nieprzyjemnych sytuacji. Jasne określenie obowiązków to podstawa, o której młodzi rodzice często zapominają. Jeśli po rozmowie wytypowanie jednej kandydatki nadal jest trudne, można przeprowadzić także dzień próbny, który ostatecznie rozwiąże tę kwestię. 

Niania na szczególne okazje

Nie zawsze konieczne jest zatrudnienie niani na pełen etat. Gdy dziecko chodzi już do przedszkola, czy szkoły potrzebna staje się osoba, która odbierze je z placówki i zajmie się nim przez kilka godzin dziennie. Często w tej funkcji sprawdza się babcia, a także drugi rodzic. Na tym etapie wielu rodzicom pracującym w stałych godzinach udaje się odpowiednio zaplanować opiekę dla dziecka. Jednak nawet oni mogą potrzebować sporadycznie niani np. gdy chcą wyjść gdzieś tylko w dwójkę. Nie zawsze dobrym pomysłem jest proszenie o kolejną przysługę najbliższych, jeśli możemy na kilka godzin znaleźć inną osobę. Zaufana niania w Warszawie może zostać polecona przez znajomych, a także znaleziona na portalu internetowym. Tym samym każde wyjście w dwójkę nie będzie komentowane przez rodzinę. Rodzice także mają prawo odpocząć bez tłumaczenia się innym, gdzie wychodzą i po co – a w przypadku opieki innych członków rodziny nad dzieckiem, takie pytania bywają nieuniknione. 

Zatrudnienie niani na pełen etat bądź na kilka dni w miesiącu zależy od potrzeb rodziców. Niektórzy ze względu na zmienne godziny pracy będą potrzebowali niani na co dzień, inni zadzwonią po nią tylko w przypadku szczególnych okazji. Nie da się ukryć jednego – każdy rodzic powinien znaleźć zaufaną osobę, której będzie mógł bez stresu powierzyć opiekę nad swoim dzieckiem. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]