Karmienie mieszane noworodka piersią i mlekiem modyfikowanym?

Pierwsze trzy miesiące są minimalnym okresem w trakcie którego dziecko powinno otrzymywać pokarm dziecięcy w postaci mleka kobiecego, choć Światowa Organizacja Zdrowia na równi z wieloma pediatrami jednak radzą aby wydłużyć ten termin do sześciu miesięcy. Są sytuacje, które nie pozwalają na karmienie piersią w pełnym stopniu, dlatego przychodzi czas na poszukiwanie pokarmu dziecięcego, który potrafi zastąpić całkowicie lub przynajmniej częściowo naturalne mleko kobiece.

Czym zastąpić mleko matki?

“Mleko każde jest takie same”. Jest dość popularnym zdanie, że mleko niezależnie od jego źródła ma podobny skład. W zasadzie jest to prawda, ale jeśli w przypadku dorosłego człowieka organizm potrafi sobie radzić z trawieniem każdego mleka i jest ono jedynie dodatkiem do diety, to dla niemowląt sprawa wygląda zupełnie inaczej. Mleko dla dzieci jest pierwszym i najważniejszym pokarmem, który zapewnia właściwy rozwój tak fizyczny jak i psychiczny, dlatego tak bardzo ważnym jest dopasowanie zastępczego pokarmu dziecięcego. W czasach nowoczesnych technologii, gdy matka nie ma możliwości karmienia dziecka w pełnym wymiarze piersią, rozwiązaniem jest dodanie do diety malucha mleka modyfikowanego.

Z czego się składa mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane jest niczym innym niż krowie mleko zmodyfikowane w ten sposób by jak najlepiej spełniać funkcję mleka kobiecego. Naturalne mleko krowie niestety nie jest zbyt dobrym zamiennikiem mleka matki, dlatego za pomocą modyfikacji do niego są dodawana duża ilość witamin, czasami nawet większa niż zawarta w mleku mamy, a także tłuszcze roślinne, enzymy, laktoza i inne węglowodany. Rewolucją w zakresie modyfikacji mleka zostało dodanie do niego probiotyków w podobieństwu do tych, które naturalnie są przekazywane od mamy do dziecka przez mleko. to właśnie probiotyki zapewniają ochronę dziecka przed chorobami i zwiększają jego odporność.

Oprócz elementów dodawanych do mleka modyfikowanego, są też elementy zawarte w mleku krowim, które mogą zaszkodzić maluchowi, dlatego przy modyfikacji są usuwane z mleka zbędna ilość potasu, sodu i białka, które obciążają nerki dziecka.

Z względu na to, że jest to modyfikowane mleko dla dzieci i niemowląt, nie zawierają one żadnych konserwantów, barwników czy też glutenu. Podczas modyfikacji także jest obniżana ilość właściwości alergizujących, co przystosowuje dany pokarm dziecięcy dla wszystkich, niezależnie czy jest dziecko alergikiem czy nie.

Karmienie mieszane – porady i zasady

Karmienie mieszane najczęściej jest stosowane z powodów zdrowotnych, czyli problemów z laktacją lub codziennych, przykładowo, gdy mama nie może spędzać całego dnia z dzieckiem z powodu pracy.

Główną zasadą, gdy się decydujesz na karmienie mieszane, jest powstrzymanie się z przyuczeniem, nawet częściowym, dziecka do buteleczki do przynajmniej szóstego tygodnia życia. Do tego czasu maluch już się nauczy poprawnie ssać i nie będzie miał komplikacji z przyuczeniem się do ssania smoczka. Ustawienie proporcji mleka modyfikowanego z buteleczki do karmienia piersią jest ustalane indywidualnie i przed wprowadzeniem karmienia mieszanego warto się skonsultować ze specjalistą, który pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego malucha.

[Głosów:1    Średnia:5/5]