Lato zbliża się wielkimi krokami, a Twoja pociecha zaczyna chodzić? Chcesz kupić sandałki, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Podpowiadamy, jak właściwie dopasować buciki dla dzieci.

Pierwsze sandałki dla dziecka – jak dobrać?

Wybór sandałków dla dzieci jest ogromny. Wystarczy zajrzeć do sklepów obuwniczych, by zobaczyć ile nowych butów można kupić. Nie chcąc wydawać zbyt wiele pieniędzy, zdając sobie sprawę z tego, że dziecko szybko z nich wyrośnie, warto postawić na obuwie z drugiej ręki. Na serwisach ogłoszeniowych z lokalnymi ofertami sprzedaży jak sprzedajemy.pl/dla-dziecka/obuwie/sandalki można poszukać używanych sandałków dla dzieci w dobrym stanie.

Jak dobrać pierwsze sandałki? Przede wszystkim należy pamiętać, że ma to być obuwie na lato. Właśnie dlatego powinny być wykonane z materiałów, które w upalne dni zapewnią komfort w noszeniu. Stópki nie powinny się w nich pocić, ani nie powinno je nic uwierać czy obcierać. Buty powinny być wykonane ze skór naturalnych lub wysokogatunkowych materiałów tekstylnych. To jest gwarancją odprowadzania nadmiaru pary wodnej oraz dobrego pochłaniania potu, czyli zapewnienia wysokich właściwości higienicznych.

To co istotne, nie tylko w pierwszych sandałkach, ale i modelach dla starszych dzieci, to zabudowana pięta. Nie powinno się kupować sandałków, które posiadają z tyłu jedynie pasek. Stopa musi być utrzymywana w stałej pozycji, to zapobiegnie jej zniekształceniom. Oczywiście nie chodzi o to, by zapiętek był sztywny. Ma być elastyczny, ale dość wysoki.

Na co zwrócić uwagę kupując sandały dla dziecka?

Co oprócz materiału i zabudowanej pięty jest ważne? Przede wszystkim to, by z przodu buty nie były pełne. Muszą mieć otwarte paluszki. Dzięki temu dziecku nie będą wrastać paznokcie, a paluszki nie będą narażone na otarcia. W otwartych sandałkach widać, w jakim tempie rośnie stópka.

Co jeszcze jest istotne? Przede wszystkim rozmiar. Buciki powinny być dłuższe od stopy maluszka o około 7-9 mm. Dzięki temu jeśli podczas chodzenia minimalnie się przesunie, to nie będzie dotykać ziemi. Obuwie dla dzieci nie może być jednak za duże! Taki „zapas” dla pociechy jest dodatkowym ciężarem. Może przyczyniać się do wykształcania nieprawidłowego chłodu.

W bucikach dziecięcych, nie tylko sandałach, ale i innych, ważne jest to, by podeszwa była elastyczna. Jak to sprawdzić? Bucik powinien się zginać na linii stawów śródstopno-paliczkowych, czyli tam gdzie zaczynają się paluszki. Wystarczy wziąć taki sandał i wygiąć w dłoniach. Powinien się zgiąć w odległości 2/3 długości buta licząc od pięty.

Pisaliśmy o tym, że w sandałkach przody nie powinny być zabudowane. Jednako to nie wszystko. Paski, które są z przodu nie mogą być zbyt luźne. Właśnie dlatego idealne są takie modele bucików, w których jest możliwość ich regulacji. Dzięki temu sandałki można dopasować do pulchniejszej, ale i szczuplejszej stópki.

Co jest ważne w bucikach dziecięcych?

Co jeszcze jest istotne, gdy szuka się idealnych bucików dla dziecka? Z pewnością to, by wkładka w nich była miękka i wyprofilowana lub z możliwością dopasowania się do anatomicznego profilu stopy. To nie tylko gwarancja komfortu, ale i zabezpieczenie stopy. Dobrze, gdy pianka jest nie tylko na wkładce, ale i nad kostkami. Zapobiega to ich otarciom.

Świetnie, gdy podeszwa jest antypoślizgowa i nieco wydłużona z przodu, by zabezpieczać czubek buta przed zniszczeniem.

Warto wybrać modele bucików, które posiadają elementy odblaskowe. Dzieci są w nich znacznie bardziej widoczne.

[Głosów:2    Średnia:3/5]