Jeśli podróżuje z nami dziecko, fotelik samochodowy jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu. Dobrze wiedzieć, jak wybrać najlepszy: komfortowy i – przede wszystkim – bezpieczny.

Fotelik samochodowy nie musi pasować do koloru tapicerki. Nie jest też ważne, czy znajduje się na czele modowych rankingów, bo równie często można go zobaczyć w limuzynach celebrytów. Od fotelika, który kupimy i w którym będziemy wozić nasze dziecko, musimy przede wszystkim wymagać, aby był bezpieczny: chronił je w czasie jazdy i podczas niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Fotelik powinien towarzyszyć nam w podróżach z dzieckiem od pierwszych dni życia. Tak nakazuje polskie prawo, które równocześnie przewiduje karę za niestosowanie do się do tego przepisu. Kierowca, który przewozi dziecko bez fotelika lub w foteliku zamontowanym niezgodnie z instrukcją czy niedostosowanym do wieku i wagi dziecka, może otrzymać mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Co jednak najważniejsze: w ten sposób naraża jego zdrowie i życie.

Fotelik na miarę

Jaki powinien być fotelik? Przede wszystkim dopasowany do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Aby ułatwić rodzicom wybór, producenci umieszczają na produktach oznaczenia symbolizujące grupę, dla której wyrób jest przeznaczony. Są one ujednolicone i zgodne z europejskimi normami ECE R 44/03 oraz 44/04. Noworodki, niemowlęta i małe dzieci do około 4 roku życia powinny być przewożone w siedziskach z kategorii 0 czyli od 0–10 kg (od urodzenia do około 2 lat) lub 0+, czyli 0–13 kg (od urodzenia do około 3 lat). Grupa I jest dobrana dla dzieci o wadze 9–18 kg (od około 3 do 7 lat). Grupa II to foteliki przeznaczone dla starszych dzieci, odpowiednio o wadze 15–25 kg (od około 5 do 10 lat). Foteliki z grupy III są z kolei odpowiednie dla dzieci o wadze 22–36 kg (od około 10 do 13 roku życia). Oprócz standardowych grup na rynku funkcjonują też grupy łączone. Grupa 2+3 oznacza, że fotelik nadaje się dla dzieci 15–36 kg, a 1+2+3 – dla dzieci ważących 9–36 kilogramów.

Ponieważ zakresy wagowe są dość szerokie, warto przed zakupem sprawdzić, czy dany fotelik na pewno będzie pasował. Aby się o tym przekonać, najlepiej zabrać dziecko do sklepu i „przymierzyć” je do fotelika. Mieszkańcy Krakowa i okolic mogą to zrobić w jednym z kilku Dziecięcych Centrów Handlowych „Entliczek” w którym wszystkie foteliki samochodowe można przymierzyć do auta.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybraliśmy fotelik idealnie dopasowany do wagi i wieku dziecka. Upewniliśmy się, że ma homologację i otrzymał najwyższe oceny w testach bezpieczeństwa, tzw. testach zderzeniowych. Czy możemy oczekiwać czegoś jeszcze? Dobrze zwrócić uwagę na modele, w których montowane są specjalne napinacze pasów, poprawiające stabilność fotelika. Można też poszukać modelu z systemem bocznej ochrony: wzmocnionymi bokami, lub dodatkowym zabezpieczeniem zagłówka. Coraz bardziej popularny jest System ISOFIX, który umożliwia zamontowanie fotelika w sposób bardziej stabilny niż za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa. Tworzą go sztywne uchwyty montowane w aucie na stałe między oparciem a siedziskiem lub na specjalnej bazie, którą kupuje się wraz z fotelikiem, oraz zaczepy znajdujące się na foteliku.

Wybierając fotelik samochodowy, zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, czy jest bezpieczny. Gdy już taki znajdziemy, będziemy mogli się skupić na designie i kolorystyce.

[Głosów:1    Średnia:5/5]