Foteliki samochodowe dla dzieci

Podróż z dzieckiem jest bez wątpienia najłatwiejsza, jeśli możemy zabrać je ze sobą w upatrzone miejsce samochodem, a nie komunikacją miejską. Jednakże, aby było to możliwe i bezpieczne, auto powinno zostać wyposażone w fotelik dla dziecka, który gwarantuje komfortową i bezpieczną jazdę. Jak jednak rozpoznać, który będzie najwłaściwszy?

Zalecenia względem fotelików

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, każde dziecko, które ma poniżej 1,50 m wzrostu, musi być przewożone w specjalnym foteliku samochodowym, jeśli znajduje się na przednim siedzeniu. Z kolei maluchy, nawet wiezione na tylnym siedzeniu, zawsze powinny znajdować się w foteliku. Samochód musi być także wyposażony w pasy bezpieczeństwa, jeśli mają się w nim znajdować.

Niemniej istotne jest, iż dzieci poniżej 4 roku życia powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu ich kręgosłupy i główki są mniej narażone na przeciążenia, co przekłada się na ich większe bezpieczeństwo. W tym przypadku fotelik można ustawić na przednim siedzeniu, o ile nie znajduje się przy nim poduszka powietrzna. Gdy samochód został wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera, fotelik należy ustawić na tylnym siedzeniu.

Czy każdy fotelik pasuje do każdego samochodu?

Okazuje się, że nie. Foteliki produkowane są w taki sposób, iż pasują do wielu modeli samochodów, jednak nie do wszystkich. Dlatego podczas zakupu pierwsza ważna kwestia, którą należy sprawdzić, to ich wzajemne dopasowanie. Niemniej istotne jest mocowanie za pomocą pasów, które w wielu przypadkach można umieścić w alternatywny sposób, co zwiększa możliwości dopasowania fotelika do auta. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby pasy były dobrze napięte.

Certyfikat bezpieczeństwa

Aby mieć pewność, że fotelik dla dziecka jest w pełni bezpieczny, należy upewnić się, czy posiada on Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa ECE. Homologacja świadczy o tym, iż fotelik został wykonany zgodnie z europejskimi wymaganiami i normami, dzięki czemu jest gwarancją zdrowia dziecka nawet podczas wypadku.

W parze z certyfikatem iść powinny wyniki testów zderzeniowych. Przeprowadzane są, aby upewnić się, jak w warunkach kontrolnych sprawdza się dany model. Najlepiej spełniające swoje zadanie foteliki otrzymują ocenę 5.

Fotelik dopasowany do wagi dziecka

Ostatnia, ale nie najmniej ważna kwestia, związana z fotelikami samochodowymi, to ich rozmiar, czyli dopasowanie do wagi i wzrostu dziecka. Na rynku dostępny jest cały szereg modeli, wśród których znaleźć można między innymi foteliki do 13 kg, 25 kg, czy nawet 36 kg.

Sprawdź te foteliki dla dzieci, aby przekonać się, jaka różnorodność w nich panuje i dobierz ten, który będzie najbardziej odpowiedni do twojego samochodu. Zwróć uwagę także na pełen komfort takiego siedziska, by twoje dziecko mogło jak najchętniej z niego korzystać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]