Ostatnie lata skłaniają rodziców do wędrówek na strych w poszukiwaniu worków z zabawkami z własnego dzieciństwa. Koniki na biegunach, dawne domki dla lalek, szmaciane pacynki, czy pozytywki wracają do łask. Szczególną popularnością cieszą się drewniane zabawki, o których pozytywnie wyrażają się psychologowie i pedagodzy. Dlaczego warto zwrócić uwagę właśnie na zabawki z drewna, gdy zastanawiamy się nad dobrym pomysłem na prezent dla naszej pociechy!
Dlaczego lubimy drewniane zabawki?
Po pierwsze, zabawki drewniane dla dzieci są niezwykle estetyczne. Szczególnie w ostatnich latach, gdy obserwujemy wzrastającą ilość małych wytwórni ręcznie robionych drewnianych zabawek. Są to małe cuda dla dzieci: minimalistyczne w formie, z rzetelnym wykończeniem oraz o dobrym materiale budulcowym. Nowoczesne zabawki z drewna są estetyczne, minimalistyczne i oczywiście nietoksyczne. Małe jeżdżące samochodziki z drewna, cymbałki osadzone na drewnie, klocki, czy stoliki sensoryczne… to wszystko znajdziemy w nowoczesnych sklepach z zabawkami, do których warto zajrzeć, gdy rozglądamy się za nietypowym pomysłem na prezent dla dziecka.
Drewniane zabawki dla niemowląt
Drewniane zabawki można kupować dla dzieci w każdym wieku. Ograniczeniem jest wyłącznie to, czy dziecko wykazuje jeszcze chęć do zabawy. Z walorów zabawek z drewna może skorzystać nawet niemowlę, które doceni przede wszystkim drewnianą tablicę sensomotoryczną, czy też duże klocki do składania (najlepiej takie, które mają kolorowe rysunki na ściankach). Bardzo ważne jest, aby w tym wieku dzieci miały zabawki przede wszystkim bezpieczne, czyli takie, które są pozbawione ostrych krawędzi oraz toksycznych składników w materiale budulcowym. Niemowlęta badają świat nie tylko przez ręczne manipulowanie przedmiotami. W pierwszych miesiącach życia naturalnym odruchem malucha jest sięganie zabawką do buzi. Ma to nie tylko funkcje poznawcze (dla niemowlęcia język nadal jest narzędziem eksploracji), ale też nieco bardziej praktyczne. Małe dziecko, któremu wyrzynają się ząbki, szuka możliwości gryzienia twardych przedmiotów – wszystko w poszukiwaniu ulgi dla dyskomfortu, jaki wywołuje rozpychający się w dziąśle kościec. Producenci nowoczesnych zabawek dla dzieci wiedzą o takiej potrzebie dziecka i dostarczają na rynek takie produkty, które w żaden sposób nie szkodzą maluchom w tej ich specyficznej aktywności. Drewniana powierzchnia nie jest tak nieprzyjazna jak twardy i chłodny oraz ostro zakończony plastik. W dodatku, zabawki z drewna nie zawierają substancji toksycznych.
Zabawki drewniane dla rocznego dziecka
Dla dziecka, które wyszło już z wieku niemowlęcego, warto wybrać takie zabawki z drewna, które pomagają rozwijać układ ruchowy. Są to wszelkie przedmioty, które dziecko może popychać lub na których może się wspierać podczas pierwszych prób chodzenia. Drewniane zabawki dla rocznego dziecka mogą być już bardziej masywne niż dla młodszych dzieci. Zabawki dla dzieci w tym wieku powinny być na tyle złożone, aby dziecko było w stanie zająć się nimi dłużej niż przez kilka minut. Będzie to pomocne w ćwiczeniu jego samodzielności oraz w rozwijaniu kreatywności malca.
Jak widać, powodów, dla których zabawki drewniane przeżywają swój renesans, jest wiele. Warto sprawdzić, jak nasze dziecko na nie zareaguje!