Czyrak

Jakie wyróżniamy rodzaje czyraka i w jaki sposób się je leczy?

Co to jest czyrak?

Pod nazwą czyraka kryje się wrzód wypełniony ropą, przy którego pojawieniu się odczuwamy ból. Powstaje on pod skóra, gdzie następuje zainfekowanie i pojawia się stan zapalny mieszka włosowego. Przyczyny pojawienia się czyraków mogą bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich mogą powstać w konsekwencji wrastających w skórę włosków. W innym przypadkach podłożem czyraka może być ciało obce, które wdarło się pod naskórek, jak na przykład przed drzazgę. Jeszcze inne mogą być spowodowane infekcją gruczołów łojowych. Tak naprawdę, to często ustalenie dokładnego źródła przypadłości jest problematyczne. Na początku zazwyczaj czyrak występuje w formie zaczerwionego guzka, który następnie w zawrotnym tempie wypełnią się ropą. Z każdą chwilą rośnie w siłę, staje się bardziej widoczny i dokuczliwy, aż w końcu następuje pęknięcie i płyn, który się w nim nazbierał jest uwalniany.

Jakie występują rodzaje czyraków?

Czyrak, występujący również pod nazwą czyraka gromadnego (karbunkuł), to ropień pojawiający się na skórze. Za jego powstaniem zazwyczaj stoi gronkowiec złocisty. Najbardziej zauważalnymi symptomami są oczywiście zmiany skórne, ale dodatkowo przy czyraku może wystąpić gorączka wraz z dreszczami. Karbunkuł określa rodzaj ropnia, który dotyka większych partii niż pojedynczy epizod czyraka. Jego wystąpienie jest zespolone z infekcją, która obejmuje całą grupę mieszków włosowych. Karbunkuł może doprowadzić do powstania twardej narośli, którą da się wyczuć pod powierzchnią skóry. Stan ten może być przejściowy, ale czyraki niestety mają tendencję do powracania i mogą utrzymywać się przed dłuższy czas, wtedy mamy do czynienia ze stanem przewlekłym, który określa się mianem czyraczności.

Trądzik cystowy

Z trądzikiem cystowym mamy do czynienia, gdy dojdzie do zatkania ujścia gruczołów łojowych. Wtedy zaczyna się rozwijać się w nich stan zapalny, a wraz z nim ropnie. Trądziki cystowy obejmuje znacznie głębsze partie skóry, niż ma to miejsce przy trądziku pospolitym. W tym przypadku czyraki najczęściej zauważyć można na twarzy. Jest to przypadłość, z którą zmagają się przeważnie osoby młode.

Ropnie mnogie pach

CzyrakPod nazwą ropni mnogich pach kryje się schorzenie, w którym w obrębie pachwin i pach tworzą się stany zapalne i powstają czyraki. Przyczyną tego jest zapalenie gruczołów potowych występujące punktowo. Niestety jest to bardziej dokuczliwa dolegliwość, ponieważ tylko w nielicznych przypadkach antybiotykoterapia okazuje się skuteczna.

Zazwyczaj gdy pojawiają się czyraki pod pachami to konieczna jest ingerencja chirurga. Podobnie prezentuje się leczenie czyraków w pachwinach, gdyż aby pozbyć się ogólnego zapalenia skóry, konieczne jest usunięcie zainfekowanych gruczołów potowych.

Torbiel włosowa

Jest rodzajem ropnia, który występuje w szparze między pośladkami. Początkowo infekcja obejmuje bardzo mały obszar w obrębie mieszków włosowych. Jednak pod wpływem nacisku, dochodzi do podrażnienia i obszar zapalny się rozrasta. Wypryski również przybierają ostrzejszą formę – robią się twardsze i odczuwane są większe boleści, co prowadzi do dyskomfortu. Ten typ ropnia najczęściej powstaje wskutek długotrwałego siedzenia, więc może wystąpić na przykład po długiej podróży.

Czynniki ryzyka czyraka

Każdy powinien mieć świadomość, że czyrak może się u niego wystąpić. Jednak do grupy ryzyka zaliczają się przede wszystkim osoby ze znacznie osłabionym układem odpornościowym oraz ze schorzeniami autoimmunologicznymi. Bardziej podatni na rozwinięcie się owrzodzeń skóry są także cukrzycy oraz osoby borykające się z niewydolnością nerek.

Do innych czynników ryzyka można zaliczyć:

  • otyłość,
  • przyjmowanie leków immunosupresyjnych,
  • niedożywienie.

Jak można zdiagnozować czyraka?

Lekarz nie powinien mieć większych trudności z rozpoznaniem czyraka, gdyż symptomy są widoczne gołym okiem. W przypadku uporczywych infekcji lub gdy organizm nie będzie reagował w odpowiedni sposób na zaleconą terapię, to lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu testów laboratoryjnych próbki ropy. Dzięki tego typu badaniom lekarz będzie w stanie ustalić, z jakim rodzajem bakterii ma do czynienia i dobierze adekwatne leczenie.

Leczenie czyraka

Jeśli mamy styczność z pojedynczym epizodem, to czyraka można leczyć samodzielnie w zaciszu domowym. Jednak, pod żadnym pozorem nie można go wyciskać ani tym bardziej przekłuwać, gdyż można doprowadzić do rozsiania się infekcji. Jeśli czyrak będzie bardzo dokuczliwy – towarzyszyć mu będzie ból, pojawi się gorączka i nie będzie się utrzymywał dłużej niż dwa tygodnie – to koniecznie zgłoś się do lekarza. Do lekarza udaj się także, gdy zauważysz większą ilość wrzodów. Warto mieć na uwadze, że czyrak może powstać także w nosie oraz w uchu – wtedy konieczna jest wizyta u laryngologa.

Jakie powikłania mogą wystąpić po czyraku?

Przy czyrak bardzo rzadko dochodzi do powikłań, lecz czasami bakterie przyczyniające się do jego powstania mogą przedostać się krwiobiegu i wywołać sepsę. Jej konsekwencje bywają ogromne, może wywołać np. infekcję mięśnia sercowego lub kości.

Zapobieganie czyrakowi

Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny – myć często ręce, przemywać nawet drobne rany i nie dzielić się osobistymi przedmiotami z innymi (np. ręcznikiem czy odzieżą).

[Głosów:14    Średnia:2.7/5]