Określa się, że boryka się z nią około 10% populacji na całym świecie.
Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy niespodziewanie pojawia się intensywny ból w obrębie nerek. Niestety, ale może on być objawem kamicy nerkowej, jednego z często występujących schorzeń urologicznych. Określa się, że z kamicą nerkową boryka się około 10% populacji na całym świecie.
Warto przy tym zaznaczyć, że zagrożenie pojawienia się kamicy nerkowej rośnie wraz z wiekiem. Choć z reguły występuje między 20. a 40. rokiem życia, to u mężczyzn częściej można zaobserwować zachorowania dopiero po 40. roku życia, a u kobiet w wieku od 50 do 70 lat. O wiele bardziej podatni na to schorzenie są mężczyźni – jak podają statystyki, kamienie w nerce mogą wstąpić u nich nawet do 3 razy więcej niż u pań.
Symptomy kamicy nerkowej
Śmiało można powiedzieć, że kamica nerkowa jest bardzo podstępnym schorzeniem, gdyż zwykle rozwija się przez długie lata i nie daje żadnych symptomów. Pacjenci dowiadują się o chorobie nieoczekiwanie, jak na przykład przy okazji badań jamy brzusznej. Za wystąpienie kamieni w nerkach odpowiedzialność ponosi kilka czynników, a do nich z pewnością można zaliczyć nieodpowiednią dietę, zbyt rzadkie nawodnienie organizmu, wymioty, gorączka oraz wady anatomiczne. Również przebyte urazy, choroby (jak chociażby przerost gruczołu krokowego) oraz przebyte wcześniej operacje ( w tym na przykład operacja jelita cienkiego) mogą doprowadzić do powstania kamieni w nerkach. Dodatkowo za przyczynę kamicy podaję się zbyt duże dawki witamin, a w szczególności witaminy C oraz D.
Symptomy ataku kamicy nerkowej:
- kolka nerkowa – charakteryzująca się nagłym i bardzo silnym bólem zlokalizowanym w okolicach nerek lub dolnych partii brzucha,
- nudności i wymioty,
- częste oddawanie moczu,
- krwiomocz,
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- odczucie pełnego pęcherza,
- dreszcze,
- gorączka.
Standardowym symptomem choroby jest pojawienie się ostrego bólu w odcinku lędźwiowym, który może promieniować aż do pachwiny.
Jak leczyć ból kamicy nerkowej?
Gdy wystąpi intensywny ból w obrębie nerek wraz z wymiotami i gorączką, a taki atak pojawia się po raz pierwszy, to dobrze by było zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Odradza się podejmowania działań na własną rękę. Nie ma co tutaj stosować domowych sposobów leczenia, szczególnie gdy przypadłość pojawi się u małych dzieci oraz u kobiet w ciąży.
Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi kamieniami, to terapia opiera się na wykorzystaniu leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych. Poza tym ważną rolę w leczeniu odgrywa odpowiednie nawodnienie organizmu, bo dzięki niemu złogi zawalające układ moczowy łatwiej się rozpuszczą.
Warto również pamiętać, że jest szansa na samodzielne wydalenie kamieni, ale tylko wtedy gdy ich wielkość nie przekracza 6 mm. Najczęściej dochodzi do tego w ciągu miesiąca od pojawienia się ataku.
Przy trudniejszych przypadkach koniecznie będzie zastosowanie leków o silniejszym działaniu. Jeśli mimo usilnych prób symptomy nadal nie odpuszczą, możliwe jest, że lekarz zdecyduje się na zastosowanie leczenia operacyjnego. Całe szczęście medycyna bardzo się rozwinęła i aktualnie specjaliści najczęściej stosują zabiegi mało inwazyjne. Często stosowane są litotrypsja pozaustrojowa, nefrolitotrypsja przezskórna oraz ureterorenoskopia. Mniej inwazyjne zabiegi to także szansa na szybszy powrót do zdrowia i mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań.
W części przypadków już kamica nerwowa nigdy nie powinna wrócić. Niestety pozostali pacjenci muszą mieć świadomość, że przypadłość może znów wystąpić w przeciągu następnych 5-10 lat.
Kamień w nerce – jak uniknąć bólu?
Każdy z nas powinien wiedzieć, że z sukcesem można chronić się przed pojawieniem się tego schorzenia. Jedyne co trzeba zrobić, to przestrzegać konkretnych i co ważne, bardzo prostych reguł, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Naszym pierwszym krokiem powinno być zadbanie o nawodnienie organizmu. Dziennie powinniśmy przyjmować około dwóch litrów płynów. Przede wszystkim trzeba postawić na wodę filtrowaną lub niskomineralizowaną, ale można także uzupełniać ilość płynów o niesłodzone soki owocowe, zupy, kompoty itp.
Konieczna jest również zmiana codziennej diety. Z naszego jadłospisu powinny zniknąć produkty, które prowadzą do zakwaszania moczu. Z pewnością zaliczyć do nich można: szpinak, rabarbar, truskawki, czekoladę, orzechy oraz kawę. Powinniśmy się także ograniczyć spożywanie mięsa, ryb i soli. Nasz codzienne posiłki powinny za to być bogate w warzywa, owoce oraz produkty, które dostarczą organizmowi składników odżywczych.
Podsumowanie
Kamica nerkowa to schorzenie, które przez wiele lat może pozostać utajone i nie dawać o sobie żadnych znaków. Co nie znaczy, że jest dla nas niegroźna i można lekceważyć jej objawy. Jeśli wystąpi pierwszy atak, od razu warto zgłosić się do lekarza. Terapia polega na zastosowaniu leków przeciwbólowych, rozkurczowych oraz przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Jeśli te metody nie okażą się skuteczne, wówczas stosowane jest leczenie operacyjne.