Akcesoria dla kobiet karmiących naturalnie i sztucznie

Narodziny dziecka to nowy etap w życiu każdej kobiety. Wiąże się z koniecznością sprawowania pełnej opieki nad niesamodzielnym maluszkiem. Istotny elementem jest karmienie dziecka, a rynek oferuje wiele przydatnych akcesoriów, które mogą mamie dopomóc w tej pięknej czynności.

Gadżety dobiera się w zależności od sposobu karmienia, na który się kobieta decyduje.

Akcesoria dla kobiet karmiących piersią

W przypadku karmienia piersią bardzo ważne są przedmioty, które umożliwią kobiecie ściągnięcie pokarmu, a następnie odpowiednie przechowanie go.

Nie trzeba jednak do tego się ograniczać, gdyż przykładowo przydatnym i zdecydowanie zwiększającym komfort karmienia przedmiotem jest poduszka do karmienia. Gwarantuje wygodę, pozwalając na odciążenie ramion i tym samym przeciwdziałając uciążliwym bólom kręgosłupa. Jest odpowiednio profilowana, aby zapewnić stabilne ułożenie mamy i dziecka.

Kobiety karmiące chętnie decydują się na biustonosze do karmienia ze względu na to, że są one wyposażone w specjalną zapinaną klapkę. Dziecko karmi się dużo łatwiej i nie ma potrzeby zdejmowania bielizny bądź usilnego jej naciągania by maluszek mógł dostać się do źródła pokarmu, czyli matczynej piersi. Staniki tego typu są tak zaprojektowane, aby dobrze podtrzymywać biust kobiety i zapobiegać utracie jego jędrności.

Pokarm w piersiach często szybko się gromadzi, zatem, gdy akurat kobieta nie karmi dziecka, pokarm może wydostawać się na zewnątrz. Bardzo przydatne są wkładki laktacyjne, których zadaniem jest chłonięcie wilgoci i zapobieganie tworzeniem się nieatrakcyjnych plam na bluzce.

Pomocny w kwestii szybkiego gromadzenia się pokarmu może być także laktator, czyli urządzenie służące do ściągania mleka z piersi. Gdy dziecko nie chce jeść bądź kobieta musi gdzieś wyjść, pokarm szybko się gromadzi, a ręczne ściąganie pokarmu jest mało wygodne i uciążliwe to laktator może stanowić wręcz wybawienie.

A co można zrobić z mlekiem ściągniętym z piersi? Przechować je w specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemnikach. Oczywiście świeży pokarm powinien być jak najszybciej wykorzystany, ewentualnie można go zamrozić.

Akcesoria dla kobiet karmiących sztucznym mlekiem

To przede wszystkim odpowiednie butelki do karmienia mlekiem modyfikowanym. Ważnymi elementami są także smoczki i podgrzewacz.

Jeśli chodzi o butelki to warto zaopatrzyć się przynajmniej w dwie. Lepiej zdecydować się na butelkę szklaną, którą łatwo się myje – można je wyparzać, a nie sterylizować. Są niestety narażone na pękanie, zatem częściej kobiety decydują się na butelki plastikowe. Te są wygodniejsze w użyciu, jednak mniej komfortowe w zachowaniu czystości. Decydujmy się na te wykonane z polipropylenu lub silikonu. Zrezygnujmy z zakupu butelek wykonanych z poliwęglanu.

Jeśli chodzi o smoczki to można wybrać silikonowe – przezroczyste i bardzie wytrzymałe, a przy tym twardsze, bądź na kauczukowe – brązowe, miękkie i z krótszym terminem przydatności. Należy ich wielkość dostosować do wieku dziecka, zwracajmy zatem uwagę na oznaczenia.

Podgrzewacz umożliwia równomierne podgrzanie pokarmu i zachowanie odpowiedniej temperatury. Można dzięki niemu zaoszczędzić czas.Czasem podgrzewacz może być jednocześnie sterylizatorem, czyli urządzeniem, które gwarantuje bezpieczeństwo podczas karmienia, zapobiegając przyjęciu przez dziecko chorobotwórczych bakterii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]