6 rzeczy, których potrzebuje świeżo upieczona mama

Wybierasz się z wizytą, by obejrzeć nowonarodzonego potomka znajomych? Nie możesz się doczekać, aby zobaczyć przyjaciółkę, wypytać o wrażenia z porodu i poplotkować o dawnych czasach? Oto 6 rzeczy, których potrzebuje każda świeżo upieczona mama.

1. Święty spokój

Nawet jeśli nie możesz doczekać się odwiedzin, daj mamie czas, aby po porodzie nieco doszła do siebie. Pojawienie się dziecka w rodzinie to spora zmiana i wszyscy jej członkowie muszą oswoić się z nową sytuacją. Goście stojący w drzwiach w godzinę po powrocie ze szpitala to utrapienie, zwłaszcza jeśli sami domagają się obsługi i uwagi.

2. Brak wymagań

Zamiast rozsiadać się na kanapie i czekać na podanie kawy czy herbaty, przejmij stery i obsłuż się sama. Miłym gestem jest przyniesienie jakiegoś małego poczęstunku, by nie wprawiać w konsternację pani domu, która najczęściej, gdy karmi piersią jest cały czas przy dziecku i nie ma głowy do myślenia o kupieniu ciasta. Przymknij oko na porozrzucane ciuchy, nieumyte naczynia w zlewie czy ogólny rozgardiasz. Wstawanie co 3 godziny w nocy jest niezwykle wyczerpujące, więc jeśli tylko możesz nie dokładaj mamie dodatkowych obowiązków.

3. Pomoc

Choć zazwyczaj wszystkie świeżo upieczone mamy deklarują chęć samodzielnej opieki nad swoimi maluchami przychodzi taki moment, że wszelka pomoc jest mile widziana. Może to być zrobienie zakupów, przygotowanie obiadu, posprzątanie mieszkania czy poskładanie prania. Za kilka niespodziewanie darowanych minut na sen czy po prostu spokojne odetchnięcie, przyjaciółka będzie ci bardziej wdzięczna, niż za jakiekolwiek wyszukane prezenty.

4. Upominki

A skoro o prezentach mowa. Nie kupuj dziesiątej pary śpioszków czy kolejnej zabawki z  supermarketu. Jeśli jest was więcej, warto rozważyć i złożyć się na prezent, który na pewno się przyda. Może to być np. ergonomiczne nosidło dla dzieci. To wygodny i praktyczny prezent na parę lat. Z mniejszych rzeczy przyda się też mata edukacyjna, ciepłe futerko do wózka, dobry kombinezon, krzesełko do karmienia. Dla mamy fajnym pomysłem są np.: vouchery upominkowe do kosmetyczki, czy na masaż.

5. Opieka nad starszym rodzeństwem

Po narodzinach malucha starsze rodzeństwo często czuje się pominięte. Uwaga rodziców siłą rzeczy koncentruje się na najmłodszym członku rodziny, a na zabawę ze starszakiem brakuje czasu i siły. Jeśli możesz, zabierz go więc na spacer, do kina czy po prostu poświęć mu czas i pobaw się wspólnie w coś co lubi.

6. Brak rad

Fakt pojawienia się w otoczeniu małego dziecka, bardzo często uruchamia lawinę dobrych rad i niestety też mniej lub bardziej zawoalowanej krytyki. Niepytana, powstrzymaj się więc od „dobrych” rad. Nawet jeśli jesteś przekonana o wyższości karmienia piersią nad podawaniem mleka modyfikowanego, nie bij na alarm, gdy widzisz, że dziecko dostaje butelkę. Każda mama wie, co jest najlepsze dla jej dziecka. Co innego, gdy widzisz, że jest zagubiona i szuka wsparcia. Baby blues, czy depresja poporodowa nie są wcale rzadkimi przypadkami. Przyda się więc sporo wyczucia i prawdziwej chęci pomocy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]