Czy konieczne jest leczenie, jak to robić i kiedy konieczna jest wizyta u androloga?
Wraz z wiekiem następuje znaczący spadek libido. Spowodowane jest to spadkiem poziomu męskich hormonów – głównie testosteronu, ale także dihydrotestosteronu, hormonu wzrostu oraz melatoniny. Mężczyzna zaczyna wtedy przebywać w stanie andropauzy. Czy konieczne jest leczenie, jak to robić i kiedy konieczna jest wizyta u androloga?
Zauważyć można, że długość życia mężczyźni w naszym kraju jest coraz dłużej. Średnia wieku ich życia wynosi między 72 a 74 lata. Obecnie w Polsce żyje ponad osiem milionów ludzi, którzy przekroczyli pięćdziesiąty rok życia. Nasze społeczeństwo, na wzorzec populacji z Zachodu, powoli staje się społeczeństwem starzejącym się. Taki mechanizm charakteryzuje się powolnym, ale z reguły miarowym wyczerpaniem funkcjonowania układów i narządów, jak również wielu funkcji fizjologicznych. Na zaburzenia erekcji narzeka aż czterdzieści procent mężczyzn, którzy przekroczyli pięćdziesiąty rok życia.
Andropauza – co to za schorzenie?
Jak definiuje Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy, andropauza to czas życia mężczyzny, w którym razem z wiekiem spada w jego organizmie poziom hormonów androgennych testosteronu i dehydroepiandrosteronu, a także hormonów wzrostu i melatoniny. Jednak sam sobie termin nie jest do końca szczegółowy, ponieważ mężczyźni mogą utrzymać płodność do późnej starości.
Znaczący wpływ na spadek poziomu libido ma testosteron – czyli podstawowy męski hormon płciowy. Ponosi on odpowiedzialność za sprawność seksualną, a w przypadku wystąpienia jego niedoboru, może skutkować opóźnionym lub przedwczesnym wytryskiem, zaburzeniem erekcji. To jednak nie wszystko, gdyż mogą pojawić się też zmiany w zachowaniu, nerwowość, a także depresja. Zbyt mały poziom testosteronu we krwi wskazuje też, że u mężczyzny mogą wystąpić trudności ze snem, wzrośnie jego masa ciała, a energia życiowa spadnie w znacznym stopniu.
Gdzie zgłosić się po pomoc – wizyta u androloga i urologa
Jeśli wystąpią niepokojące objawy, warto zgłosić się do odpowiedniego lekarza. Twoje przypuszczenia względem andropauzy może potwierdzić wizyta u lekarza androloga i urologa. Rozpoznaie składa się z 5 elementów:
● Stan psychiczny – libido, aktywność zawodowa, trudności ze snem.
● Stan przedmiotowy – waga, ilość tkanki tłuszczowej, siła mięśniowa.
● Badania laboratoryjne – pacjentowi zleca się wykonanie morfologii, badania moczu, elektrolitów (Na, K), glukozę ,lipidogram, aktywność enzymów wątrobowych, wielokrotny pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
● Poziom PSA (norma 0,5–4,0 ng/ml), badanie urologiczne (do których zalicza się USG jąder i gruczołu krokowego), badanie per rectum.
● Oznaczenia hormonalne – stężenia LH, FSH, PRL, DHEA-S, testosteronu, estradiolu i SHBG (sex hormone-binding globulin).
Leczenie zaburzeń erekcji
Dyskusji nie podlega proces starzenia się, gdyż nikt z nas nie jest w stanie go zatrzymać. Co nie znaczy, że trzeba złożyć ręce i biernie patrzeć, na to co dzieje z naszym organizmem. Zaburzenie erekcji przecież można leczyć, a nawet powinno się to robić. Co więcej, warto także wykonywać szereg innych działań wspomagających profilaktykę, dzięki którym poziom testosteronu we krwi mężczyzny może wzrosnąć. Wizyta u specjalisty jest oczywiście obowiązkowa, gdyż tylko on będzie w stanie zalecić, jak daną przypadłość leczyć. Androlodzy i seksuolodzy przede wszystkim zalecają zmianę trybu życia na bardziej zbilansowany oraz przestrzeganie poniższych zasad:
● Dieta bogata w mikro- i makroelementy oraz witaminy – specjaliście zalecają, by codzienne menu panów opierało się na posiłkach bogatych w mikro- i makroelementy, w szczególności powinni jeść produkty z dużą zawartością cynku. Isotne jest również, by dostarczać organizmowi potrzebnych dawek witamin w postaci naturalnej, czyli wzbogacić dietę także o warzywa i owoce.
● Zrezygnować z używek – używki również zaliczają się do grupy czynników, które mogą wpływać niekorzystnie na erekcję u mężczyzn. Warto spróbować ograniczyć spożycie alkoholu oraz zrezygnować z palenia papierosów.
● Wprowadzenie aktywności fizycznej – nie bez pow mówimy, że ruch to zdrowie. Panowie powinni wyrobić w sobie nawyk i zacząć regularnie się ruszać. Nie musi to być od razu sport wyczynowy, wystarczy nawet spacer, bieganie lub jazda na rowerze.
● Unikanie przegrzewania jąder.
● Poranna aktywność seksualna – wykazano, że z samego rana u mężczyzn występuje wyższe stężenie testosteronu, więc jest to idealna okazja do igraszek z partnerką.
W organizmie starzejącego się mężczyzny zachodzi wiele procesów i niestety, ale wielu z nich nie da się zatrzymać. Wtedy lekarz może zalecić przyjmowanie preparatów na potencję. Bardzo pomocne są inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE-5, phosphodiesterase-5), a należy do nich np. sildenafil. Charakteryzuje go szybkie działanie – już po 30-60 minutach, a jego efekty utrzymują się przez ok. 12 godzin.
Mężczyźni muszą mieć świadomość, że andropauza jest naturalnym procesem, który powstaje wraz ze starzeniem się. Aby zapewnić sobie spokojne życie po 50. roku życia, wystarczy systematycznie chodzić na wizyta do androloga i urologa, przejść na zdrowszy i aktywny tryb życia oraz zbilansowaną dietę.