Bezpieczne zabawki dla najmłodszych

0
1132

Wielu rodziców kupując zabawki dziecku zwraca uwagę przede wszystkim na to, czy pociecha jest w stanie się nimi zainteresować. Jednak na pierwszym miejscu podczas dokonywania zakupów, powinno znajdować się bezpieczeństwo dziecka. Różne zabawki mogą być nieodpowiednie dla malucha, chociażby ze względu na wielkość elementów. Jak zatem wybrać zabawkę, która będzie dostosowana do naszego dziecka?

Zabawki dostosowane do wieku dziecka

Zabawki obecnie najczęściej są kupowane za pośrednictwem internetu. To bardzo szybki sposób na to, aby nabyć coś dla dziecka, bez konieczności spędzania z nimi długich godzin w sklepie.

Aby taka zabawka była dla dziecka bezpieczna, a w szczególności dla najmłodszych dzieci, musi być ona przede wszystkim dostosowana do ich wieku. Producent ma obowiązek umieszczenia na zabawce informacji dotyczącej tego, dla dzieci w jakim wieku jest ona odpowiednia. Warto trzymać się tych dedykowanych norm, ponieważ zabawka chociażby dla dziecka starszego o rok, może zawierać niebezpieczne elementy, nienadające się do zabawy dla dzieci młodszych.

Zabawki dla najmłodszych dzieci nie powinny zawierać elementów szklanych czy też porcelanowych. Wszystkie ich części składowe powinny być również odpowiednio przytwierdzone, aby nie było ryzyka, iż w między czasie coś z nich odpadnie. Oderwany mały element, stwarza bezpośrednie zagrożenie dla dziecka. Mogłoby się ono czymś zadławić.

Na jakie elementy zabawek warto zwrócić uwagę?

Choć teoretycznie można ufać deklaracjom producentów, warto sprawdzić zabawkę również samodzielnie weryfikując jej elementy. Dobrze jest wziąć pod uwagę chociażby to, czy nie zawiera ona ostrych krawędzi, zbyt sztywnych oraz wystających elementów. Ważne jest także sprawdzenie czy składające się elementy zabawek mają blokady zabezpieczające, aby dziecko przykładowo nie przytrzasnęło sobie nimi ręki.

Dla małych dzieci zabawki nie powinny również posiadać zbyt długich sznurków, podobnie jest jednak i ze starszymi. Pomysłowość pociech nie zna granic dlatego warto ograniczyć ryzyko tego, że sznurek przypadkowo mógłby opleść szyję dziecka. Po bezpieczne zabawki warto udać się do renomowanych sklepów. Znaleźć je można stacjonarnie lub online. Renomowany sklep internetowy z zabawkami, który ma dobre opinie to odpowienie miejsce dla tych, którzy chcą kupić bezpieczne produkty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]