Cellulit

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o cellulicie oraz w jaki sposób z nim sobie radzić.

Bardzo wiele kobiet narzeka na cellulit – nieestetycznie wyglądające utrapienie skóry, potocznie zwane pomarańczową skórką. Najczęściej kobiety borykające się z cellulitem sięgają po specjalistyczne kremy lub korzystają z zabiegów w salonach kosmetycznych, lecz nie zawsze te rozwiązania okazują się pomocne. A jest to dokuczliwy problem, szczególnie po ciąży, bo młode mamy marzą o jak najszybszym powrocie do dawnej figury. Czy można jakoś przeciwdziałać powstawaniu pomarańczowej skórki w czasie ciąży?

Czym jest cellulit?

Cellulit zazwyczaj jest przypadłością kobiet, lecz zdarzają się bardzo rzadkie przypadki występowania cellulitu również u mężczyzn. Zmiany te zauważyło u siebie ponad 85% kobiet i tylko 2% mężczyzn. Zazwyczaj cellulit definiuje się jako włókniejące zaburzenie tkanki łącznej. Jego specyficznym symptomem jest pojawianie się na powierzchni skóry wyraźnych zmian w postaci nierówności skóry, grudek i guzków. Z reguły obejmuje okolice ud, pośladków, bioder i brzucha. Jednak cellulit może także wystąpić w obrębie pleców w pobliżu łopatek, bliżej dołów pachwowych, części przyśrodkowej kolan oraz okolic stawów skokowych. Jak się jednak okazuje, cellulit to nie tylko przypadłość natury kosmetyczno-estetycznej, ale także dolegliwość medyczna. Przede wszystkim jest bardzo ściśle powiązana z nieefektywnym metabolizmem oraz krążeniem.

Co powoduje powstawanie cellulitu?

Przyczyny powstawania cellulitu mogą być bardzo różne. W dużej mierze mogą mieć podłoże genetyczny: zależeć od płci, rasy, rozkładu tkanki tłuszczowej. Jednak powodów tworzenia się cellulitu wymienia się o wiele więcej. Jego wystąpienie może mieć związek z czynnikami zaliczanymi do szeroko pojętej higieny życia. Tak więc na tworzenie się cellulitu może oddziaływać nieodpowiednia dieta, w której przeważają tłuszcze i węglowodany, jak również siedzący tryb życia. Również styl ubierania może odgrywać tutaj ważną funkcję, gdyż noszenie zbyt obcisłych ubrań oraz butów na wysokim obcasie, również przyczynia się do powstawania pomarańczowej skórki. Nie wskazane są również długie kąpiele w ciepłej wodzie. Na to, czy pojawi się cellulit, wpływają także zaburzenia emocjonalne, takie jak depresja, uczucie lęku oraz stres.

Cellulit w ciąży

Cellulit Dla każdej kobiety ciąża to szczególny etap w życiu i nie chodzi tu wyłącznie o fakt, że w swoim brzuszku nosi maleństwo, lecz także dlatego, że kobieta jest narażona na nieodwracalne modyfikacje w wyglądzie swojego ciała. Do tych zmian zalicza się również cellulit. W trakcie ciąży macica działa jak mechaniczna przeszkoda dla odpływu żylnego, co skutkuje powiększeniem się zastoju w krążeniu kończyn dolnych. To może doprowadzić przede wszystkim do wystąpienia cellulitu wodnego w ciąży. Nie ma w tym nic dziwnego, zatrzymywanie wody przez organizm jest normalnym symptomem w czasie ciąży. Wystąpienie cellulitu w ciąży ściśle powiązane jest ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety. Wśród hormonów odpowiedzialnych za tworzenie się cellulitu wymienia się estrogen. Na skutek jego działania naczynia krwionośne rozszerzają się, co doprowadza do zwiększenia przepuszczalności ścianek. Płyny z naczyń zatrzymują się w przestrzeniach międzykomórkowych, a to powoduje mocniejszy nacisk na komórki tłuszczowe, u których zaczynają występować problemy z odbieraniem składników odżywczych i metabolizmem. To wszystko prowadzi do nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej. To, czy można zapobiegać występowaniu cellulitu, nie da się jednoznacznie określić. Wszystko tak naprawdę zależy od zmian hormonalnych, uwarunkowań genetycznych i prowadzonego stylu życia.

Skuteczne sposoby na cellulit

Wybór odpowiedniej metody do walki z cellulitem nie należy do łatwych. Zanim się więc na coś zdecydujemy, najpierw zwróćmy uwagę na poziom rozwinięcia cellulitu oraz formę skóry. Motywacja do zmiany nawyków i restrykcyjnego przestrzegania kuracji również odgrywa bardzo ważną rolę. Dlatego też samo leczenie cellulitu powinno być oparte na wielozadaniowości – kuracja powinna równocześnie działać: przeciwobrzękowo, pobudzająco na przepuszczalność naczyń włosowatych i pobudzająco na krążenie w tkance tłuszczowej. Aby więc otrzymać jak najlepsze efekty, najlepiej połączyć kilka metod. Można na przykład zacząć nosić rajstopy o stopniowanym ucisku, które usprawniają pracę mięśni kończyn dolnych i krążenie, przyjmować preparaty doustne, nakładać preparaty antycellulitowe w postaci kremów lub żeli. Dostępne są także profesjonalne zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie rozwiązane są dozwolone dla kobiet w ciąży. Jeśli więc któraś z przyszłych mam chciałaby pozbyć się cellulitu, to wybór odpowiedniej metody powinna skonsultować z lekarzem. Co ciekawe, dla kobiet w ciąży coraz częściej są organizowane przez szkoły rodzenia i kluby fitness specjalne ćwiczenia na cellulit, w których można brać udział.

[Głosów:1    Średnia:4/5]