astma

W jaki sposób ją zdiagnozować? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które mogą Ci się przypadać.

Coraz częściej wśród chorób wieku dziecięcego wymienia się astmę oskrzelową. Co istotne, jest to choroba, która może przybierać różną formę, więc podczas jej diagnozy trzeba wziąć pod uwagę wiek chorego oraz wiele różnych aspektów. Od tego także uzależniona jest odpowiednia terapia. Jakie jest źródło tej choroby i w jaki sposób zdiagnozować astmę wczesnodziecięcą? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Co to jest astma?

Astma – niezależnie od wieku chorego – określana jest jako przewlekłe, zapalne i heterogenne schorzenie oskrzeli, podczas którego następuje obturacja, czyli zakłócenia umiejętności oddechowych. Mogą one przybierać różną formę – świstów wydechowych, kaszlu, duszności, a nawet kłopoty z oddychaniem. Symptomy te mijają po przyjęciu leków, ale czasami też samoistnie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, obecnie na astmę choruje około 300 mln osób z całego świata, a do roku 2025 ta liczba może jeszcze podnieść się o dodatkowe 100 mln. Najważniejsze, to by choroba została na czas rozpoznana oraz by jej leczenie było na bieżąco monitorowane, bo przez nieuwagę może przeistoczyć się w ciężką postać, co często jest powiązane z dłuższą hospitalizacją.

Wczesnodziecięca astma

Astma zalicza się do chorób heterogennych, co oznacza, że jej rozwój może przyjąć zróżnicowaną formę. Ta zależność jest powiązana także z wiekiem. Przede wszystkim astma wczesnodziecięca dosięga dzieci, które nie ukończyły jeszcze piątego roku życia. Obecnie astma jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych u maluchów. Jak pokazują badania, częstotliwość zdiagnozowania tej choroby oscyluje od 2 do 20%. Co więcej, jej przebieg może mieć odrębną zmienność i podporządkowany jest między innymi od aspektów genetycznych i aspektów środowiskowych.

Astma u małych dzieci charakteryzuje się cyklicznymi epizodami nieprawidłowej pracy układu oddechowego, jak również tymczasową obturacją, która podnosi się w konsekwencji wpływu czynników zewnętrznych, w tym na przykład wysiłku, wystawienia na alergeny, a także infekcje wirusowe.

Jaka jest różnica między astmą wieku dorosłego a astmą wieku dziecięcego? Charakterystyczne różnice spowodowane są odrębną budową anatomiczną układu oddechowego u dorosłych i dzieci. Również odporności układu immunologicznego znacznie od siebie odbiega. W przypadku dzieci przekrój oskrzeli jest o wiele mniejszy, co skutecznie może sprawiać kłopoty w swobodnym przepływie powietrza. Istotne jest również to, że u małych dzieci o wiele częściej pojawia się astma, za którą odpowiedzialność ponoszą różnego typu alergie.

Symptomy astmy wczesnodziecięcej

astmaPierwszymi symptomami, które mogą świadczyć o astmie należy zaliczyć świszczący oddech. Jego zdiagnozowanie jest bardzo proste i lekarz w przy użyciu stetoskopu może je wykryć. Przy natężeniu się symptomów, świsty słychać będzie nawet bez użycia sprzętu. Symptomy osłuchowe występują systematycznie, a przekształceniom w oskrzelach może współtowarzyszyć rozszerzenie fazy wydechowej. Przy natężających się trudnościach, świsty występują także podczas wydechu. Między kolejnymi epizodami zwykle nie występują żadne inne symptomy świadczące o obecności astmy. Symptomy astmy u dzieci mogą przybierać na sile także w czasie hiperwentylacji, płaczu, śmiechu, jak również w trakcie i bezpośrednio po wysiłku. Mogą pojawiać się w nocy, jak również w sytuacji, gdy dziecko narażone jest na bezpośredni kontakt z dymem tytoniowym. Podobnie będzie w przypadkach, gdy dziecko znajdzie się w miejscu, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Świszczący oddech wcale nie musi występować jako pojedynczy objaw, często współtowarzyszy mu kaszel o zmiennym charakterze i intensywności. Jest to jeden spośród najczęściej zgłaszanych objawów, które podają rodzice malucha przy wizycie w gabinecie lekarskim. Do innych symptomów astmy u dzieci zaliczyć można utrudnienia w sferze aktywności fizycznej w porównaniu do dzieci z tej samej grupy wiekowej. Jak to można rozpoznać? Na przykład dziecko nie biega ani nie bawi się z taką samą energią jak jego rówieśnicy, a jeśli już decyduje się jakąś aktywność, to o wiele szybciej się męczy.

Leczenie astmy wczesnodziecięcej

Każdy z nas chciałby wyleczyć dokuczające schorzenia w całości, lecz nie zawsze jest to możliwe. Jak się okazuje, astmy właśnie zalicza się do schorzeń, których nie da się do końca wyleczyć. Nie wolno jednak załamywać rąk, gdyż prawidłowo dostosowana terapia daje szansę osiągnąć taki stan, w którym symptomy schorzenia ustępują. Jak pokazują dane specjalistów, terapia u znacznej liczby pacjentów kończy się sukcesem. W leczeniu astmy u dzieci celem jest zachowanie kontroli i monitoring symptomów. W kwestii dzieci borykających się z astmę istotne jest dopasowanie sposobu leczenia do wieku dziecka. Nie wolno też zapominać o systematycznych kontrolach u lekarza i pomocy w dozowaniu leków. Dziecko pod żadnym pozorem nie może samo przyjmować leków, to rodzice powinni pilnować godzin i dawek.

[Głosów:2    Średnia:2/5]