Zaburzenia integracji sensorycznej są stosunkowo powszechnym rodzajem dysfunkcji rozwoju u dzieci. Wiążą się one z problemami z prawidłową organizacją wrażeń sensorycznych. Mówiąc prościej – mamy z nimi do czynienia, gdy dziecko reaguje na sygnały z otoczenia w sposób błędny, co nie pozwala mu na właściwe wykonywanie czynności.

Jak rozpoznać objawy zaburzeń integracji sensorycznej i jak wygląda terapia mająca na celu ich leczenie? Na te pytania odpowiedzi udzieli ten artykuł.

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do siódmego roku życia. Zaburzenia można zaobserwować już u niemowlaków, jednak zazwyczaj rodzice zauważają je dopiero w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. O ile bowiem w przypadku dzieci do lat trzech pewne nieprawidłowości w wykonywaniu czynności można uznać za normalny etap rozwoju, to już u dzieci starszych uznawane są za niepokojące.

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej są bardzo różnorodne. Można wymienić wśród nich między innymi:

  • zbyt intensywne lub za mało intensywne reakcje na bodźce,

  • problemy z koordynacją ruchową,

  • zaburzony rozwój mowy,

  • obniżony poziom uwagi.

Dziecko mające tego rodzaju zaburzenia ma problemy z utrzymaniem równowagi i orientacją oraz z trudem zasypia i wykonuje trudności manualne. Nie radzi sobie w sporcie, ale uwielbia ruch – z tym że często potyka się i wpada na meble, ściany czy inne dzieci.

Terapia integracji sensorycznej – nauka przez zabawę

Obecnie leczenie dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej przeprowadzane jest z użyciem terapii integracji sensorycznej, pod którą podwaliny położone zostały w Stanach Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku. Zakłada ona plastyczność neuronalną, czyli możliwość zmian w obrębie systemu nerwowego. Ponieważ jest ona największa u dzieci, istnieje duża szansa na nauczenie najmłodszych prawidłowych zachowań.

W trakcie terapii integracji sensorycznej dziecko zdiagnozowane z zaburzeniami wykonuje szereg czynności ruchowych na specjalnych przyrządach pod okiem certyfikowanego terapeuty. Ma ona na celu stymulację zmysłów dziecka i usprawnienie procesów nerwowych. Ćwiczenia opracowane są w taki sposób, by cały czas balansować na granicy możliwości dziecka. Muszą stanowić dla niego wyzwanie, ale też nie być na tyle trudne, by je zniechęcić.

Zabawki dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej

Ważną częścią integracji sensorycznej są gry i zabawy w domu. Mogą w nich pomóc zabawki opracowane z myślą o tym celu. Nie zastąpią one pracy z terapeutą, jednak mogą stanowić dla niej wartościowe uzupełnienie. Można wśród nich wymienić chociażby sensoryczne puzzle piankowe, dostępne na przykład w ofercie sklepu internetowego mampo.pl. Co warto o nich wiedzieć?

Jak wskazuje sama ich nazwa, sensoryczne puzzle piankowe wykonane są z miękkiej pianki. Dzięki dużej giętkości umożliwiają tworzenie szerokiej gamy kształtów poprzez wyginanie. Uruchamiają zatem wyobraźnię dziecka, a przede wszystkim są bardzo angażujące dla jego dłoni i tym samym rozwijają funkcje manualne.

Tego rodzaju zabawa jest idealnie dostosowana do dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej ze względu na wyważony poziom trudności – stanowi dla nich wyzwanie, ale też nie jest za trudna. Na pewno warto uzupełnić w ten sposób pracę z terapeutą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]