Wspieranie rozwoju percepcji słuchowej u dziecka

Doskonalenie percepcji słuchowej jest niezbędne już od najmłodszych lat. Zdolność ta determinuje bowiem wykształcenie się słuchu mownego, który ma ogromne znaczenie w przyszłej nauce (zwłaszcza języków obcych) oraz funkcjonowaniu społecznym dziecka. Na słuch mowny składa się słuch fonemowy, słuch fonetyczny oraz słuch prozodyczny. Pierwszy rodzaj słuchu pozwala na identyfikowanie elementarnych części składowych wyrazów, drugi – na rozróżnianie sposobów wymawiania danej głoski na przykład charakterystyczne dla języka francuskiego [r], trzeci – na wyczucie akcentu oraz intonacji konkretnej wypowiedzi ustnej.

Pragnąc wspierać rozwój percepcji słuchowej u dziecka, należy stopniować intensywność emitowanych bodźców dźwiękowych. Wynika to z faktu, że mózg dwu- lub trzylatka nie jest jeszcze zaadaptowany do przetwarzania dużej ilości impulsów audialnych. Z tego powodu, należy się wystrzegać sytuacji, w których radio bądź telewizor grają na okrągło. Taki stan rzeczy może bowiem spowodować zaburzenia percepcji słuchowej w przyszłości.

Oczywiście rozwój funkcji słuchowych u dziecka można wspomagać poprzez różnorodne ćwiczenia. Jednym z rodzajów takich ćwiczeń są zabawy polegające na wystukiwaniu uprzednio usłyszanych kompozycji dźwiękowych. Rodzic może na przykład dwa razy tupnąć, potem klasnąć i poprosić dziecko o powtórzenie tej kombinacji. Co ważne, stopień zaawansowania wykorzystywanych struktur dźwiękowych należy stopniowo zwiększać wraz z upływem czasu.

Inne zabawy mają na celu rozpoznawanie odgłosów płynących z najbliższego otoczenia. Można na przykład kazać dziecku nazywać i naśladować konkretne dźwięki. Inne ćwiczenie polega na rozpoznawaniu głosów osób z bliskiego otoczenia. W tym celu można na przykład przygotować nagranie z kwestiami wypowiadanymi przez rodziców lub rodzeństwo. Nieocenioną pomocą w tym zadaniu mogą być oferowane przez nas zestawy „Nagraj i odtwórz” pozwalające na zapisywanie kilkusekundowych sekwencji.

Alternatywną propozycją zabawy jest układanie wyrazów z sylab. Można na przykład spytać się dziecko o wyraz, który powstanie z połączenia sylab „mle-” i „-ko”.

Aby najmłodszy się nie znudził, warto zdecydować się także na ciekawsze zadania. Jednym z takich ćwiczeń jest zabawa polegająca na znajdowaniu ukrytych wyrazów w dłuższych słowach, takich jak na przykład „la-ser” czy „gra-bież”.

Nieocenionym pomocą dla rodziców i opiekunów, którzy kładą duży nacisk na rozwój percepcji słuchowej u dziecka, jest wspólna nauka wierszyków, rymowanek oraz piosenek.

Ćwiczenia w zakresie percepcji słuchowej ukierunkowane są na zapamiętywanie dźwięków. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że zapamiętywanie piosenek i rymowanek nie jest odpowiednią zabawą dla najmłodszego dziecka i z tego też powodu nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku rozwijania uwagi słuchowej.

W takim przypadku warto sięgnąć po inspirujące akcesoria takie jak na przykład puszki dźwiękowe oraz muzyczne jajka w różnych kolorach, które wydają różnorodne dźwięki. Wspomniane produkty mogą Państwo nabyć online w naszym sklepie mojebambino.pl.

[Głosów:2    Średnia:5/5]