Urządzamy pokój dziecka - jakie wybrać dekoracje?

Urządzanie pokoju maluszka to bardzo przyjemne zajęcie dla rodziców. Okazuje się, że aranżacja tego miejsca wcale nie musi pochłonąć dużej ilości pieniędzy. Poradzimy jak stworzyć gustowne pomieszczenie, w którym każde dziecko będzie się dobrze czuło. Zamiast inwestować w drogie meble, warto skupić się na nowoczesnych trendach w zakresie doboru dodatków. Odpowiednio zastosowane dekoracje, odnoszące się do preferencji i zainteresowań dziecka, potrafią ożywić i uatrakcyjnić każde pomieszczenie. Za ich pomocą można stworzyć urokliwe miejsce – swojego rodzaju oazę spokoju dla maluszka. Wykorzystajmy w tym zakresie swoją kreatywność, bawmy się kolorami i kształtami. Bardzo duże znaczenie odgrywa sam pomysł, bowiem zwykły pokój można zmienić w pomieszczenie tematyczne, zależne od preferencji dziecka. W przypadku dziewczynek można stworzyć miejsce imitujące wystrojem zamek czy ogród, w przypadku chłopców statek czy dżunglę.

Podstawowe dekoracje, na które warto się zdecydować

Naklejki stanowią bardzo dobry pomysł na niedrogie, a efektowne udekorowanie pokoju dziecka. Producenci oferują aktualnie naklejki, które można odklejać ze ścian bez ich niszczenia. Jest to przydatne, gdyż można je wymienić bądź zupełnie zdjąć, np. w sytuacji, gdy dziecko uzna, że są one już zbyt dziecinnym elementem. Przyozdabiajmy nimi meble, okna, drzwi, nie trzeba ograniczać się wyłącznie do ścian. Niech dziecku towarzyszą w jego pokoju bajkowe postaci, bądź zwierzątka które lubi.

Nowym trendem są drewniane literki, z których można tworzyć różne kompozycje i napisy oraz nadać im dowolny kolor, poprzez samodzielne ich pomalowanie. Można zastosować alfabet w pokoju, który oprócz funkcji dekoracyjnej, będzie stanowił również walor edukacyjny.

Świetnym pomysłem jest zastosowanie farby tablicowej, po której dziecko będzie mogło pisać kredą – a jakiemu dzieciakowi nie sprawia to frajdy? Chyba każdy maluch to lubi. Wydzielona przestrzeń na takie rysunki, które można ścierać, zapobiega powstawaniu różnego rodzaju ornamentów w miejscach do tego nieprzystosowanych, a tym samym nie pojawia się konieczność przemalowywania pokoju. Rynek oferuje także farby magnetyczne, które bardzo fajnie funkcjonują w połączeniu z farbą tablicową. Można do takiej powierzchni przyczepiać magnesy, niczym na lodówce.

Dekoracje okienne zawsze nadają określonego charakteru pomieszczeniom. Można postawić na minimalizm w postaci rolet czy żaluzji. Pokój będzie wydawał się być bardziej praktyczny i przestrzenny. Ale można również zdecydować się na firanki i zasłonki, które sprawią, że pomieszczenie nabierze przytulności. Zwróćmy uwagę na praktyczną funkcję dekoracji okiennych – czyli na możliwość izolacji od światła dziennego.

Również decyzje w zakresie oświetlenia mają wpływ na wykreowanie określonego klimatu pomieszczeń. Zamiast decydować się na jeden żyrandol, warto mieć kilka źródeł światła. Światło jasne do czytania i nauki oraz światło słabsze, o ciepłej barwie podczas relaksu dziecka.

Dekoracja podłogi też nie jest bez znaczenia. Brak dywanów nadaje surowości pomieszczeniu. Jeden dywan większy, bądź kilka mniejszych nada uroku każdemu pomieszczeniu. Weźmy pod uwagę fakt, że dzieci bardzo lubią zabawy na dywanie.

[Głosów:1    Średnia:4/5]