Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o laktatorach

0
1015

W świecie młodych mam oraz ekspertów od lat toczą się burzliwe dyskusje dotyczące przydatności laktatorów. I choć nadal krąży wiele mitów na temat tych urządzeń, to spora grupa świeżo upieczonych mam nie wyobraża już sobie życia bez laktatora. O popularności odciągania mleka świadczy również bogata oferta producentów odciągaczy pokarmu. Sprawdź zatem, co warto wiedzieć o laktatorze, zanim wybierzesz się na zakupy.

Laktator: ręczny czy elektryczny?

To właśnie o tej kwestii należy pomyśleć w pierwszej kolejności, jeśli rozważa się zakup laktatora. Modele ręczne są polecane paniom, które zamierzają przede wszystkim karmić piersią i chcą jedynie od czasu do czasu skorzystać z pomocy sprzętu do odciągania pokarmu. Przy częstym użytkowaniu laktator ręczny może być dość męczący, ponieważ odciąganie zajmuje więcej czasu i wymaga pompowania ręką. Takie urządzenia są dość tanie i kosztują kilkadziesiąt złotych.

Wiele mam nie może karmić piersią pomimo nadmiaru pokarmu czy też po prostu chce szybko wrócić do pracy. W takim wypadku świetnie może sprawdzić się laktator elektryczny ze sklepu Mama i Ja. Tego typu sprzęt jest droższy i pracuje nieco głośniej, jednak odciągniecie pokarmu przebiega szybciej, a także jest łatwiejsze i wygodniejsze. Niesamowicie praktycznym rozwiązaniem są laktatory na dwie piersi.

Dlaczego warto zainwestować w laktator?

Podczas kompletowania wyprawki zdecydowanie warto pomyśleć o zainwestowaniu w laktator ręczny lub elektryczny. Pokarm można odciągnąć np. przed spacerem z dzieckiem, dzięki czemu nakarmienie głodnego malucha w miejscu publicznym nie będzie ani trochę krępujące. Laktator może także przydać się, gdy mama będzie musiała zostawić dziecko pod opieką dziadków, niani lub taty. To również świetne rozwiązanie dla mam, które chcą szybko wrócić do pracy bez rezygnacji z karmienia dziecka naturalnym mlekiem.

Należy ponadto pamiętać, że przetrzymywanie nadmiaru pokarmu nie jest wskazane ze względów zdrowotnych. Obrzmiałe, pełne mleka piersi nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń związanych z macierzyństwem. Laktator może przydać się także mamom z osłabioną laktacją, które chcą pobudzić lub podtrzymać produkcję mleka.

Czyszczenie laktatora

W pojemniku na pokarm oraz na innych elementach laktatora mogą pojawić się groźne zarazki, które mogą przedostać się do mleka i następnie trafić do delikatnego układu pokarmowego malucha. Dlatego właśnie należy przywiązywać tak dużo uwagi do regularnego mycia wszystkich części urządzenia, a także zawsze myć ręce przed rozpoczęciem odciągania pokarmu. Bezpieczeństwo dziecka powinno być priorytetem.

Laktator można umyć w zlewie przy pomocy ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Wiele mam decyduje się również na czyszczenie urządzenia w górnej szufladzie zmywarki. Ponadto ważne jest regularne dezynfekowanie poszczególnych elementów laktatora. Bardzo dobrą inwestycją może okazać się nowoczesny sterylizator ze sklepu Mama i Ja, który usunie wszystkie zarazki w zaledwie kilka minut.

[Głosów:0    Średnia:0/5]