Różyczka - co trzeba o niej wiedzieć?

Wiele osób przeszło w dzieciństwie różyczkę, niewiele z nich to pamięta, gdyż do zarażenia dochodzi najczęściej we wczesnym wieku dziecięcym. Jest to choroba zakaźna wywołana przez wirus, dlatego przenosi się drogą kropelkową.

Jakie są objawy różyczki?

Różyczka może dawać nieswoiste objawy. Zatem, jakie są objawy różyczki? Na samym początku choroba rozwija się bezobjawowo, a okres jej wylęgania wynosi od dwóch do trzech tygodni. Pierwszym objawem, który niekoniecznie może zostać zauważony, są powiększone węzły chłonne na karku i potylicy, co jednak nie powoduje dolegliwości bólowych. Może pojawić się również wysoka gorączka, najczęściej w przebiegu różyczki, w której nie pojawiają się zmiany skórne. W przypadku nastolatków i osób dorosłych początkowe objawy różyczki są podobne jak przy przeziębieniu. Mogą wystąpić bóle stawów, nieżyt nosa, zapalenie i ból gardła.

Jak wygląda różyczka?

Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać różyczkę. Zatem, jak wygląda różyczka? Pojawia się bladoróżowa wysypka za uszami, która po 2-3 dniach rozprzestrzenia się na twarzy, a później na innych częściach ciała. Przypomina drobne zmiany alergiczne i nie swędzi. Ustępuje po około 5 dniach. Ponadto nie pozostają po niej żadne ślady, inaczej niż w przypadku ospy wietrznej.

Kiedy może wystąpić różyczka?

Różyczką zarażają się zwykle dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Jednak najczęściej występuje u dzieci w wieku przedszkolnym, znacznie rzadziej u nastolatków. Również osoby w wieku dorosłym mogą jednak zarazić się wirusem różyczki, jeśli nie przeszły jej w dzieciństwie. Dzieci przechodzą obowiązkowe szczepienie przeciwko różyczce. Pierwsze w wieku 14-15 miesięcy, a kolejne, przypominające, w wieku 13 lat, w przypadku dziewczynek i 10 lat, w przypadku chłopców. Takie dwukrotne szczepienie, jeśli dziecko nie zachorowało na różyczkę, chroni przez 10 lat. Różyczka zwykle jest niegroźną chorobą zakaźną. Niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Wirus przenika bowiem przez łożysko i powoduje wiele wad rozwojowych płodu. Może wystąpić tzw. Zespół Gregga, czyli wady układu krążenia i uszkodzenie wzroku, a także wodogłowie, upośledzenie umysłowe, czy też niedorozwój kończyn. Ma więc poważne konsekwencje, z poronieniem włącznie. Na szczęście można ciężarnej w porę podać gamma-globulinę, jeśli miała kontakt z chorym na różyczkę, co zapobiegnie rozwojowi choroby wirusowej. Konieczne jest podanie jej w ciągu 7 dni od kontaktu z zarażonym. Najlepiej jednak, jeśli kobieta, która planuje potomstwo, zaszczepi się przeciwko różyczce. Dzięki temu będzie chroniona w czasie ciąży.

Leczenie różyczki

Leczenie różyczki jest objawowe. Dlatego zaleca się przede wszystkim leżenie i odpoczynek, a także unikanie kontaktu z osobami, które różyczki nie przechodziły. W przypadku wysokiej temperatury ciała stosuje się leki przeciwgorączkowe. Objawy różyczki powinny ustąpić po około 5 dniach. Pomimo zwykle łagodnego przebiegu, należy bezwzględnie udać się do lekarza, który wdroży leczenie objawowe.

Różyczka może również dawać powikłania, podobnie jak inne choroby wirusowe, jak np. grypa. Są one bardzo rzadkie, jednak nie należy lekceważyć objawów choroby. Do powikłań po różyczce należą bowiem różyczkowe zapalenie nerwów lub mózgu, plamica różyczkowa czy różyczkowe zapalenie stawów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]