Rola temperatury w akwarium

Niezależnie od tego, czy twoim pupilem jest pies, kot, papużka czy rybki, na pewno zdajesz sobie doskonale sprawę z tego, że potrzebuje twojej uwagi, opieki, a także odpowiednich warunków życia. W przypadku ryb szczególnie ważne są nawet drobne parametry, takie jak choćby temperatura panująca w akwarium. Zobaczmy dokładnie, jaka jest jej rola.

Prawie naturalne środowisko

Kiedy myślimy o zakupie rybek, musimy przede wszystkim poznać ich gatunkowe wymagania. Składają się na nie między innymi takie czynniki jak zapotrzebowanie na światło, preferowana temperatura wody czy rodzaj pożywienia. W przypadku preferowanej temperatury dużo zależy od tego, w jakich naturalnych warunkach żyje dany gatunek ryby. Jeśli są to wody ciepłych regionów, najpewniej ich temperatura będzie wyższa niż w przypadku wód, w których żyją ryby z północy.

Kiedy dowiesz się już, jaka jest optymalna temperatura wody dla danego gatunku, powinieneś postarać się ją utrzymać. Dzięki temu ryba będzie czuła się odpowiednio i zachowa całą swoją naturalną aktywność.

Jak sprawdzić temperaturę?

Oczywiście to do twoich zadań należy sprawdzenie, jaka jest aktualna temperatura wody. Dlatego powinieneś posiadać wbudowany we wnętrzu zbiornika termometr, który jednoznacznie pomoże ci odczytać obecnie panujące w nim warunki. Najlepsze termometry do akwarium na rynku zbudowane są z trwałych materiałów odpornych na działanie nie tylko słodkiej, ale i słonej wody. Dzięki temu możesz sięgnąć po nie bez obaw, niezależnie od tego, jakiego rodzaju akwarium prowadzisz. Możliwość umieszczenia termometru na przyssawkach to dodatkowa zaleta, która sprawia, że jest on zawsze w tym samym, widocznym miejscu.

Grzałka akwariowa

Jeśli posiadasz rybki, które wymagają stale wyższej temperatury niż ta, która panuje w twoim domu, pierwszym akcesorium, na które musisz się zdecydować po zakupie termometru, jest grzałka. Pomoże ci ona uzyskać odpowiednią temperaturę, a jeśli dodatkowo zdecydujesz się na urządzenie z termostatem, będziesz mógł bez problemu polegać na jego pomiarach i automatycznej pracy. Dzięki temu nie będziesz musiał samodzielnie stale pilnować zmieniającej się temperatury wody ani ręcznie dopasowywać intensywności grzania.

Wentylator

W odmiennej sytuacji stoją osoby, które posiadają ryby z chłodniejszych regionów, a w ich domach jest stosunkowo ciepło, co może zdarzyć się szczególnie podczas letnich upałów. W takim przypadku należy pomyśleć o odpowiednim schłodzeniu zbiornika. Jednorazowo może w tym celu sprawdzić się nawet kostka lodu wrzucona do wody. Jednak w dłuższym rozrachunku nie jest to wygodne i lepszym pomysłem okazuje się inwestycja w mały wentylator, który będzie doprowadzał do wody świeże, chłodniejsze powietrze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]