Pękające pięty - co zrobić?

Pęknięcie na piętach to nie tylko problem estetyczny, ale również groźny dla zdrowia jeżeli nic z tym nie zrobimy. Pękające pięty są zwykle skutkiem uszkodzonej zewnętrznej warstwy naskórka, która zanim pęknie, zgrubieje. Skóra tworzy wielowarstwową barierę ochronną. Każda z jej warstw spełnia specjalne funkcje. Ja skupię się w tym przypadku na naskórku. Powierzchowna warstwa naskórka składa się ze zrogowaciałych komórek ulegających ciągłemu złuszczaniu. Jej zadanie to ochrona przed urazami mechanicznymi oraz działanie czynników chemicznych. Prawidłowy proces złuszczania i rogowacenia korneocytów nazywany jest ortokeratozą. Gdy pojawiają się pękające pięty mamy do czynienia z hyperkeratozą, czyli nadmiernego rogowacenia tej warstwy.
Suchość skóry może dotyczyć wybranych miejsc (najbardziej obciążonych), lub obejmować całą stopę. Obumarły naskórek charakteryzuje się żółtym kolorem, może mieć stałą konsystencję, ale też może być kruchy i łuszczący się.

W zespole pękających pięt wyróżniamy dwa rodzaje pęknięć. Są to:
pęknięcia suche, są wynikiem zmniejszonej ilości łoju i potu lub zaburzeniem jego wydzielania. Skutkuje to nadmiernym rogowaceniem, zmniejszeniem elastyczności skóry co prowadzi do pęknięć skóry.
pęknięcia mokre, powstają na skutek maceracji skóry, która może wynikać z nadpotliwości stóp, bądź długotrwałego moczenia w wodzie. Takie mokre pęknięcia są niebezpieczne, ponieważ są miejscem podatnym na zakażenia bakteryjne co, skutkuje sączącą raną.

Przyczyny pękających pięt

Za pękanie pięty odpowiadają pewne czynniki, między innymi są to:
– nadmierna suchość skóry
– brak nawilżenia
– niedobory witaminowe, głównie chodzi o witaminę A i cynk
– nadwaga, otyłość
– zaburzenia hormonalne
– ciąża
– nieprawidłowe obuwie: zbyt twarda, cienka podeszwa
– zaburzenia krążenia
– choroby: łuszczyca, cukrzyca, reumatyzm, alergia

Jak leczyć i zapobiegać zespołowi pękających pięt?

Aby wyleczyć popękane pięty, należy przywrócić skórze jej ciągłość i właściwą elastyczność. Jak samemu sobie nie radzimy z problemem to najlepiej zgłosić się do gabinetu podologicznego. Ważne jest dobranie specjalistycznych preparatów i wykonanie wkładek ortopedycznych, które będą odciążały i amortyzowały.
Należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody każdego dnia, noszeniu obuwia wykonanego z naturalnych surowców, oraz bawełnianych skarpetek, codziennym myciu stóp i stosowaniu odpowiednich kremów do stóp z takimi składnikami jak: mocznik 10%, witaminę A i E, lanolinę, glicerynę, olejek z drzewa herbacianego, masło shea.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]