Bezobjawowa gorączka

Czy podwyższona temperatura ciała bez dodatkowych symptomów powinna wzbudzić Twój niepokój?

Zastanawiałaś się kiedyś, o czym świadczy podwyższona temperatura ciała bez dodatkowych symptomów? Tak naprawdę potencjalnych powodów może być bardzo dużo i chociaż gorączka nie zawsze musi świadczyć o poważnym schorzeniu, kiedy utrzymuje się długo, należy zapisać się na wizytę do lekarza. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny utrzymującej się długo podwyższonej temperatury bez dodatkowych symptomów.

Gorączka bez dodatkowych symptomów u dorosłego

Mówiąc o gorączce mamy do czynienia z podwyższoną temperaturą ciała, której poziom wynosi co najmniej 38 stopni. Gorączce najczęściej współtowarzyszą inną dolegliwości, ale może wystąpić jako pojedynczy symptom. Niestety zdarza się też, że zlokalizowanie źródła tego stanu nie jest łatwe nawet dla najlepszych specjalistów, dlatego w medycynie używany jest termin „gorączki o nieznanej przyczynie” (FUO) . Określa się nim gorączkę, która nie mija samoistnie lub nawraca kilkakrotnie oraz nie udało się sprecyzować jej podłoża pomimo standardowo wykonanej diagnostyki. Powodów długo utrzymujące się gorączki u dorosłego może być naprawdę wiele, za potencjalne uznaje się najczęściej:

  • zakażenia – przy zakażeniach możliwym podłożem może być gruźlica, jak również ropnie i infekcyjne zapalenie wsierdzia,
  • choroby autoimmunologiczne – mogą to być na przykład schorzenia układowe tkanki łącznej,
  • nowotwory złośliwe – są to zazwyczaj nowotwory powiązane z układem chłonnym i krwiotwórczym (w tym na przykład białaczka, chłoniak Hodgkina, chłoniaki nieziarnicze, czy zespoły mielodysplastyczne), a także rak wątroby, nerki itp,
  • leki – przyjmowanie niektórych leków również może doprowadzić do wystąpienia gorączki, w szczególności podczas zażywania penicylina lub sulfonamidy,
  • inne przyczyny – do innych przyczyn możemy zaliczyć między innymi nawrotową zatorowość płucną, marskość i alkoholowe zapalenie wątroby, nieswoiste zapalenie jelit.

Bezobjawowa gorączkaBezobjawowa gorączka, której nie współtowarzyszą inne symptomy, może czasem wystąpić u nosicieli wirusa HIV oraz osób z neutropenią. Narażone są także osoby, które przebywała w krajach tropikalnych i nie wiedzą o zakażeniu. Rozwój choroby ma bardzo różny przebieg, czasami zdarza się, że okres jej wylęgania trwa do kilku miesięcy lub nawet lat.

Na pewno wystąpienie wysokiej gorączki, która w dodatku długo się utrzymuje, powinna wzbudzić u Ciebie niepokój. Twój organizm daje znaki, że coś złego się dzieje, a Ty powinnaś to jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Specjalista zleci odpowiednie badania, a następnie w zależności od przyczyny gorączki, zaleci postępowanie terapeutyczne.

Gorączka u dziecka bez dodatkowych symptomów

Podwyższona temperatura u malucha zawsze wzbudza niepokój u rodziców i jest zrozumiałe. Jednak powinnaś wiedzieć, że nie zawsze gorączka musi zwiastować niebezpieczny stan. Czasami występuje jako dodatkowy symptom przy ząbkowaniu, poza tym może wystąpić podczas infekcji bakteryjnej lub wirusowej, które zwykle nie stanowią poważnego zagrożenia dla maluszka. Wysoka gorączka może także pojawić się w przypadku infekcji dróg moczowych lub rumienia nagłego (inaczej określanego jako „trzydniówka” lub „szósta choroba”). Schorzenie to objawia się zwykle podwyższoną temperaturą utrzymującą się przez około 2-4 dni. Po tym czasie następuje jej gwałtowny spadek, i współtowarzyszy temu wysypka, która pojawia się przeważnie na tułowiu. Zmiany również nie powinny budzić niepokoju, znikną po zaśnięciu malucha i nie będzie po nich żadnych śladów.

W jakich okolicznościach potrzebna będzie pomoc medyczna? Jeśli Twój niepokój wzbudzi częste występowanie wysokiej temperatury z niewiadomych przyczyn. Jeśli nie ma żadnych podstaw do tego, by wystąpiła gorączka, lepiej zgłoś się ze swoją pociechą do pediatry. Warto wyjaśnić, co powoduje taki stan i wyeliminować go, by dziecko wróciło do zdrowia. Podwyższona gorączka bez wzbudzających niepokój symptomów, takich jak zmiany w zachowaniu czy wyglądzie, trudności z oddychaniem, wcale nie musi stanowić zagrożenia dla zdrowia maluszka. Oczywiście zdarzają się też wyjątki – zwłaszcza kiedy gorączka magle występuje u noworodka lub niemowlęcia w wieku 2-3 miesięcy i wynosi 38,5 stopnia lub więcej. Wówczas nie ma na to czekać, tylko trzeba od razu zgłosić się z dzieckiem do pediatry. U starszych dzieci wymagana jest konsultacja lekarska, gdy podwyższona temperatura nie spadnie po podaniu środków przeciwgorączkowych lub towarzyszą jej dodatkowe symptomy.

Co ważne, u każdego, niezależnie od wieku, konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Przy gorączce bardzo łatwo o odwodnienie organizmu, więc aby do tego nie dopuścić, trzeba dużo pić.

Dlaczego dzieciom nie należy podawać aspiryny?

W przypadku złego samopoczucia i gorączki dorośli bardzo często sięgają po aspirynę. Należy jednak pamiętać, że lek też nie wolno podawać dzieciom oraz nastolatkom. Jeśli zbagatelizujesz zalecenia, to w konsekwencji u swojego dziecka możesz doprowadzić do tzw. zespołu Reye’a – choroby, która powoduje groźne zmiany w narządach, głównie mózgu i wątrobie.

[Głosów:17    Średnia:2.5/5]