mleko

Jak zagwarantować sobie łagodny sen przez całą noc?

Czy prawdą jest, że picie mleka bezpośrednio przed snem może pomóc w zaśnięciu, jak wskazują ludowe zabobony? Pomimo tego, że ta specyfikacja mleka nie została potwierdzona naukowo, to spotkać można osoby, które nie potrafią obejść się bez szklanki ciepłego mleka przed położeniem się spać. Zachęcamy Cię do przeczytania, skąd wzięły się uspokajające właściwości mleka.

Mleko na noc – skąd pomysł, że może pomagać?

Opinie, że mleko wykazuje dobroczynny wpływ na sen ma już całkiem długą historię. Już przed kilkoma dekadami zreferowano, że dorośli, którzy przed pójściem spać pili mleko z płatkami kukurydzianymi, przejawiali znaczną skłonność do nieprzerwanego snu. Dzięki metodzie zwanej elektroencefalografią (EEG), którą wykorzystuje się do badania bioelektrycznej czynności mózgu. zaobserwowano również, że u osób starszych długość snu jest znacznie dłuższy, ale też sporadycznie następują przerwy po zjedzeniu przed snem kaszy na mleku. Poza tym im przez dłuższy czas je się stosuje, tym wykazuje lepszą skuteczność. Przypuszczalnie odpowiedzialność za to może ponosić wyłącznie reakcja warunkowa na mleko, którą osiągamy już w dzieciństwie, bo jak wiadomo, niemowlaki lepiej zasypiają po karmieniu.

Co więc takiego ma w sobie mleko, że uznaje się je za naturalny środek na zasypianie? A chociażby peptydy opioidowe, których prekursorem jest także gluten pszenny. Peptydy opioidowe wykazują wpływ na pracę układu nerwowego, w tym między innymi zmniejszają odczuwanie bólu oraz potrafią uspokoić. W mleku znajdziemy również tryptofan, potrzebny aminokwas egzogenny, który uczestniczy w produkcji serotoniny i melatoniny. Wśród ich funkcji wskazuje się właśnie regulację snu. Jednak opinia, że to właśnie on ponosi odpowiedzialność za nasenne działanie mleka, nie przekonała wszystkich, a wszystko dlatego, że zawartość tryptofanu nie jest aż tak znaczącą, by mógł przysłużył się do szybszego zaśnięcia.

Nikogo nie powinno zdziwić również to, gdy spotka się ze stwierdzeniem, że ciepło mleko ułatwia spokojny sen właśnie dlatego, że jest ciepłe. Sam fakt pica rozgrzewającego napoju wywołuje przyjemne odczucia, co sprawia, że opanowuje nas błogi stan i szybciej udaje nam się zasnąć.

Jak zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen?

Zastanawiasz się, czy wypicie mleka przed snem może pomóc Ci spokojnie przespać noc? Jeśli tak, to możesz się o tym przekonać w banalny sposób, możesz wypić na wieczór, chociaż szklankę tego smacznego i zarazem pełnowartościowego napoju. Jeśli ten sposób nie przyniesie Ci oczekiwanych rezultatów, to zawsze możesz wypróbować inne możliwości na zdrowy i spokojny sen w nocy. Wśród polecanych naturalnych ziół, które wykazują działanie wspomagające zasypianie, wyróżnić można kozłka lekarskiego, melisę lekarską, chmiel oraz rumianek pospolity. W przypadku tego ostatniego nie tylko rumiankowa herbatka może zdziałać cuda, lecz również zyskiwany z samej rośliny olejek eteryczny. Skoro jesteśmy już przy temacie olejków, to warto w praktyce sprawdzić, jak wykazuje się aromat lawenda. W tym celu można do wieczornej kąpieli dodać kilka kropli olejku, by ukoić umysł i ciało.

Poza tym warto stosować się do niżej wymienionych wskazówek:

  • pilnuj regularnych godzin snu – postaraj się kłaść do łóżka i wstawać o zbliżonych porach każdego dnia,
  • nie zapominaj o aktywności fizycznej – aktywność fizyczna powinna być częścią codzienności każdego z nas, lecz nie wskazane jest wykonywanie ćwiczeń na kilka godzin przed pójściem spać. Wszystko dlatego, że mogą wpłynąć na nas pobudzająco i tym samym będziemy mieć problem z zaśnięciem.
  • nie rób sobie drzemek – postaraj się unikać drzemek w ciągu dnia, a jeśli nie będziesz mógł bez nich przetrwać, to postaraj się, by były one jak najkrótsze. Niech drzemka nie trwa dłużej niż trzydzieści minut.
  • ogranicz spożywanie używek – należy także ograniczyć spożywanie alkoholu, kofeiny oraz palenia papierosów, gdyż wszystkie te używki mogą prowadzić do zaburzeń snu,
  • wieczorem zachować umiar w jedzeniu i piciu – w godzinach wieczornych nie spożywaj zbyt obfitych posiłków oraz nie przyjmuj za dużo płynów, bo dzięki temu unikniesz konieczności wstawania w nocy do toalety,
  • poszukaj sposobu na wieczorny relaks – możesz także znaleźć rozwiązanie, które przyniesie Ci odprężenie po ciężkim dniu. Pomysłów jest bardzo dużo, możesz na przykład wykorzystać gorącą kąpiel, czytanie książek, słuchanie relaksacyjnej muzyki lub ćwiczenia oddechowe.

mlekoJeśli jednak szklanka mleka przed snem ani też inne spośród opisanych sposobów nie pomogą Ci z bezsennością, to może warto pomyśleć o konsultacji u lekarza. Pamiętaj, że niedobór snu wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie i jakość życia.

Jakie są najczęstsze powody bezsenności?

Potencjalnych powodów, które mogą wywołać problemy z zasypianiem, jest bardzo wiele. Do najczęściej wymienianych zaliczyć można stres, zaburzenia rytmu dobowego ( które są często skutkiem podróży), nieodpowiednie nawyki związane ze snem ( w tym np. późne oglądanie TV, nieregularne godziny zasypiania) oraz jedzenie wieczorem zbyt obfitych posiłków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMukowiscydoza
Następny artykułMigrena