Każda kobieta aktywna seksualnie jest narażona na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Jako że infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo, większość pań dowiaduje się o infekcji przypadkowo – po wykonaniu badania cytologicznego. Czy informacja o chorobie jest przeszkodą do tego, aby starać się o potomstwo? Wyjaśniamy.

Wirus HPV może występować nawet w 100 odmianach, z czego zaledwie kilka ma charakter onkogenny. Większość zakażeń nie tylko ma bezobjawowy przebieg, ale również ustępuje samoistnie po 12-24 miesiącach od rozpoczęcia infekcji. Niekiedy jednak zakażenie wirusem zbiega się okresem, w którym kobieta planuje ciążę.

Wirus HPV przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę?

Zakażenie wirusem HPV nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Przeprowadzane wielokrotnie badania naukowe nie wykazały związku między zakażeniem wirusem a zwiększonym ryzykiem poronienia czy przedwczesnego porodu lub innymi powikłaniami.

Wirus HPV nie ma większego wpływu na prawidłowy rozwój płodu. Wyjątek jednak mogą stanowić zakażenia, do których doszło w I lub II trymestrze, a które zostały wywołane groźnymi odmianami wirusa.

Poinformuj lekarza o infekcji wirusem HPV

Chociaż wirus HPV zwykle jest niegroźny, już na etapie planowania ciąży warto poinformować o tym ginekologa. Lekarz zwróci większą uwagę na pacjentkę i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, podejmie stosowne działania. Nie należy się przy tym obawiać, że zakaże starania się o dziecko z powodu wirusa HPV.

Jeżeli uda Ci się zajść w ciążę, a infekcja nadal będzie trwała, najczęściej nie ma potrzeby podejmowania jej leczenia.

Czy dziecko może zarazić się wirusem HPV?

Okazało się, że jesteś w ciąży, a infekcja wirusowa nadal trwa? Spokojnie, jeśli zakażenie jest wywołane przez łagodnego wirusa, ryzyko zarażenia dziecka jest bardzo znikome. Co prawda może zdarzyć się, że u noworodka pojawiają się objawy chorobowe, ale równie dobrze mogą wystąpić nawet kilka lat po urodzeniu. Warto przy tym podkreślić, że w każdym z przypadków organizm malucha jest w stanie sam poradzić sobie z infekcją.

Warto przy tym podkreślić, że obecność brodawczaka ludzkiego wcale nie jest wskazaniem do przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Jeżeli tylko nie istnieją inne przeciwwskazania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć próbę porodu siłami natury.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]