Kolorystyka w pokoju dziecięcym

Ludzie urządzając swoje mieszkania nie zawsze zdają sobie sprawę z wagi doboru kolorystyki. Barwy, które nas otaczają wywierają określony wpływ na nasz nastrój. Ważne zatem by odpowiednio dobierać kolory, szczególnie w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu.

Zasady doboru kolorystyki w pomieszczeniach

Dotyczy to oczywiście również pokoju dziecięcego. Na jakie kolory zatem się zdecydować? Sprawa jest nieco bardziej złożona niż mogłoby się to wydawać. Urządzając poszczególne pomieszczenia w domu powinniśmy decydować się na wybór barw w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Zatem przykładowo w sypialni stosuje się kolory jasne, stonowane, ciepłe – takie, które kojarzą się z harmonią, spokojem. Wśród takich barw dobrze się wypoczywa. Do biura z kolei zastosujemy kolory bardziej pobudzające do działania, energetyczne, stymulujące kreatywność. W salonie dobrze sprawdzają się odcienie natury. Co zatem zrobić w odniesieniu do pokoju dziecka, który zazwyczaj spełnia rolę kilku pomieszczeń jednocześnie? Dziecko tam śpi, odpoczywa, bawi się i uczy. Dobrze jest poznać znaczenie psychologii kolorów, która określa symbolikę i wpływ koloru na samopoczucie człowieka.

Kolory w pokoju dziecka

W przypadku pokoi dziecięcych dobrze sprawdza się biel, zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i meble. Biały to kolor kojarzący się ze świeżością, czystością, pewnego rodzaju rozanieleniem, więc stanowi gwarancję odpowiedniego wypoczynku. Pod warunkiem jednak, że nie jest go zbyt dużo. Stworzenie szpitalnego, zbyt sterylnego obszaru daje odwrotny skutek, przywodząc na myśl skojarzenia chłodu i pustki. Pamiętajmy, że w pokoju dziecka będzie wiele kolorowych zabawek, dodatków, które świetnie przełamią biel.

Warto sięgać także po błękity, szczególnie w przypadku chłopców. To kolor nieba, kojarzony z letnimi miesiącami, chwilami relaksu. Uważajmy, gdyż ciemne i zimne odcienie niebieskiego mogą przygnębiać. Jeśli stosujemy chłodne kolory to warto je łączyć z ciepłymi i bardziej energetycznymi kolorami, np. czerwonym i pomarańczowym.

Często rodzice decydują się na aranżacje w kolorze zielonym. To popularny kolor o działaniu uspokajającym, kojącym nerwy i zmęczony wzrok. Stosuje się ją w pokoju dzieci nadpobudliwych, aby nieco je uspokoić i ujarzmić ich entuzjazm.

Żółte barwy stymulują procesy intelektualne, zachęcają do działania. Podobnie jak to jest, gdy na niebie pojawi się słońce, nasza energia diametralnie się zmienia. Stajemy się pobudzeni, bardziej zadowoleni z życia. Nadmierna ilość tej barwy przez dłuższy czas, może jednak też męczyć, bowiem człowiek nie może trwać zbyt długo w stanie notorycznego pobudzenia. To byłoby wyczerpujące dla organizmu.

Ostrożnie stosujmy czerwień. Jest to kolor kojarzony z agresją i takie też emocje wyzwala. Przebywając w pomieszczeniu zdominowanym tym kolorem można odczuwać irytację i zdenerwowanie.

Szeroka gama fioletów jest szczególnie chętnie stosowana w pokojach dla dziewczynek. Jasne odcienie nadają pomieszczeniom łagodności i ocieplają je. Z kolei róże stosowane są szczególnie w pokojach małych księżniczek. To kolor, z którego niestety się wyrasta i zapewne starsza dziewczynka, posiadająca różowy pokój, w pewnym momencie uzna, że jest to kolor zbyt infantylny.

Stosować zestawienia kolorystyczne?

Ekonomiczniej jest zaopatrzyć się w jedną farbę i jeden kolor. Uważam jednak, że warto eksperymentować i tworzyć interesujące zestawienia kolorystyczne. Można łączyć barwy na zasadzie podobieństw, czyli najlepiej jasny z jasnym, a dużo mniej preferowanym rozwiązaniem jest zestawienie kolorów ciemnych z ciemnymi. Można także pokusić się o zestawienie na zasadzie kontrastu, np. jedna ściana ciemna, pozostałe jasne.

Czym kierować się dobierając kolory?

Dobierajmy kolorystykę w zależności od wieku, płci oraz preferencji dzieci. Kolory odgrywają ważną i niestety często niedocenianą rolę w naszym życiu. Warto szukać inspiracji, aby stworzyć dla dziecka piękne, jedyne w swoim rodzaju miejsce, do którego zawsze będzie chętnie wracało.

[Głosów:1    Średnia:5/5]