kaszak

Po czym go rozpoznać i jak zapobiec jego powstaniu?

Co to jest kaszak?

Kaszak to nic innego jak torbiel, do którego powstania dochodzi pod powierzchnią naskórka. Co ważne, nie jest to twór patologiczny. Kaszaki występują w różnych miejscach ciała, lecz najczęściej spotkać je można na twarzy, szyi oraz tułowiu. Bardzo często przypadłość sięga też sfer intymnych, a kaszaki można zaobserwować na przykład na wargach sromowych. Kaszak rozwija się bardzo wolno, zazwyczaj też nie powoduje boleści. Tylko w rzadkich przypadkach konieczne jest leczenie dolegliwości, jednak w zależności od umiejscowienia może szpecić lub powodować dyskomfort, więc wtedy można zgłosić się do lekarza w celu jego usunięcia. Trzeba liczyć się też z tym, że kaszak może pęknąć, to wtedy warto zgłosić się do lekarza.

Objawy kaszaka

  • Wypukłości pod skórą – wystąpienie małych i okrągłych, ale zauważalnych wypukłości pod skórą na twarzy, szyi lub tułowiu.
  • Ropny wyciek – lepki i cuchnący wyciek ropny o żółtym zabarwieniu, który sączy się z torbieli.
  • Zaczerwienie i obrzęk w okolicy chorobowo zmienionego miejsca.

W jaki sposób powstaje kaszak?

Nasz naskórek składa się z delikatnej powłoki ochronnej, której komórki bez przerwy się złuszczają. Do powstania torbieli dochodzi zazwyczaj, gdy komórki nabłonkowe nie usuwają się, a wręcz przeciwnie, wchodzą w gruntowne partie skóry. Tam zmianie ulega ich struktura, powstają się bariery torbieli, do której środka emitują białka keratynowe. Ta dysfunkcja w obszarze cyklu istnienia komórek skóry może być konsekwencją usterką mieszka włosowego lub gruczołu łojowego.

Czynniki ryzyka kaszaka

Do czynników ryzyka wystąpienia kaszaka zaliczyć można:

  • Przebyty okres dojrzewania.
  • Pokonane zmiany trądzikowe.
  • Pojawienie się mało popularnych schorzeń genetycznych.
  • Zranienia skóry.

Rozpoznanie kaszaka

kaszakZazwyczaj lekarz jest w stanie rozpoznać kaszaka na postawie obserwacji widocznych zmian skórnych, więc nie są potrzebne żadne dodatkowe badania. Wyjątkowo w razie wątpliwości lub podejrzenia zmiany o charakterze nowotworowym, lekarz może zadecydować o pobraniu próbki z obrębu kasza i poddaniu go dogłębnej analizie laboratoryjnej.

Leczenie kaszaka

Większość osób z kaszakiem nie będzie wymagała żadnej pomocy medycznej i to dotyczy przypadków, gdy torbiel nie przyczynia się do wystąpienia dolegliwości lub problemów kosmetycznych. Codziennego funkcjonowania na pewno nie zakłóca kaszak na plecach ani na głowie, więc lekarz nie podejmuje żadnego leczenia. Niestety bardziej problematyczne są kaszaki na oczach, które mogą utrudniać widzenie oraz te umiejscowione na twarzy, ponieważ mogą wyglądać nieestetycznie. W tych przypadkach terapia może być konieczna, a lekarz może zalecić przeprowadzenie zabiegu.

Usuwanie kaszaków wykonywane jest z wykorzystaniem jednej z niżej wymienionych metod:

  • Iniekcja – jest to zabieg, który polega na wstrzyknięciu do jego środka lekarstwa zmniejszającego obrzęk i stan zapalny.
  • Drenaż – w tej metodzie nacina się torbiel i wyciska zawartość. Co ważne, przy tej metodzie kaszaki mają skłonność do nawrotów.
  • Zabieg chirurgiczny – zabieg polega na nacięciu zmiany i usunięciu jej zawartości wraz z torebką. Ta metoda sprawia, że nawrót kaszaka bardzo rzadko następuje. Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu.
  • Krioterapia (wymrażanie) – podczas krioterapii kaszak jest kilkukrotnie zamrażany i rozmrażany, co prowadzi do zniszczenia jego tkanki. Ten rodzaj zabiegu przeprowadzany jest miejscowo.
  • Laser – przy pomocy emitowanego przez laser światła kaszak zostaje wysuszony.

Możliwe powikłania

  • Stan zapalny – kaszaki w większość przypadków nie sprawiają dyskomfortu, ale czasami może dojść do stanu zapalnego. Wtedy kaszak robi się napuchnięty i przy dotyku można odczuwać ból.
  • Pęknięcie – pęknięcie narośli z reguły doprowadza do wystąpienia zakażenia. Jeśli tak się stanie, natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza, bo potrzebować będziemy leczenia.
  • Dokuczliwość – o ile torbiele na plecach i na głowie nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, tak już na przykład te zlokalizowane na wrażliwych partiach ciała mogą sprawiać problemy. Na przykład kaszaki umiejscowione na narządach płciowych mogą wywoływać boleści podczas oddawania moczu lub stosunku płciowego.
  • Choroby nowotworowe – czasami może się zdarzyć, że w następnie torbieli pojawia się rak skóry. Jest to rzadkość, ale warto zachować ostrożność i jeśli pojawi się kaszak, można zgłosić się do lekarza, by zbadał narośl.

Zapobieganie kaszakowi

Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się zmian skórnych w formie kaszaków, trzeba przede wszystkim dbać o higienę. Również istotne jest to, w jaki sposób pielęgnujemy swoją skórę. Wszelkiego typu skaleczenia powinnyśmy dokładnie przemywać i chronić przed wszystkim, co mogłoby doprowadzić do infekcji. Pamiętajmy, że zapchane gruczoły łojowe, jak również niedoleczone stany zapalne skóry oraz brak zainteresowania powstałymi na skórze zranieniami(brak odkażenie) może sprawić, że w przyszłości wystąpią nieprawidłowości w pracy komórek skóry i zaczną tworzyć się torbiele.

[Głosów:18    Średnia:2.7/5]