zioła na sen

Co można wykorzystać, by zapewnić sobie szybkie zaśnięcie oraz spokojny sen przez całą noc?

Herbata pomagająca w zaśnięciu – jakie zioła wykorzystać do jej przygotowania, by zadziałała i zapewniła nam błyskawiczny i spokojny sen? W medycynie naturalnej wymienia się kilka środków roślinnych, które potrafią w skuteczny sposób wyciszyć i choć w dalszym ciągu opinie na temat ich skuteczności są rozbieżne, w sytuacjach, gdy występują trudności z bezsennością, można je przetestować.

Rumianek, kozłek, melisa i inne naturalne herbatki na sen

Wykazują właściwości uspokajające, pomagają niwelować napięcie, a poza tym mają bardzo przyjemny zapach – właśnie takie właściwości sprawiają, że niektóre zioła cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób szukających dobrych środków, które zapewnią spokojny sen. Jeśli więc stresująca praca czy natłok codziennych obowiązków skutkują tym, że masz problemy z ukojeniem nerwów i nie możesz przespać spokojnie całej nocy, możesz sięgnąć po naturalne środków. Na liście ziół ułatwiających zasypianie, które cieszą się największą popularnością, znajdziemy między innymi:

1. Rumianek

W lecznictwie to właśnie rumianem jest jedną z najdłużej stosowanych roślin i do dzisiaj cieszy się opinią środka, które w żaden sposób nie zagraża ludzkiemu życiu. Nie każdy ma tego świadomość, ale rumianek wykazuje wiele dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim jest skutecznym pomocnikiem w dolegliwościach żołądkowych, schorzeniach dróg moczowych, jak również w zaburzeniach na tle nerwowym, np. przy nerwicy, stanach lękowych oraz właśnie w przypadku bezsenności.

2. Melisa

Na melisie przeprowadzono różnego typu badania i niektóre z nich wskazują, że napar z właśnie tej rośliny ułatwia zasypianie, obniża poziom lęku oraz wspiera redukcję schorzeń przewodu pokarmowego na tle nerwowym. Zaleca się jej stosowanie zrównież w połączeniu z miętą.

3. Kozłek lekarski (waleriana)

Wśród ziół kozłek lekarski uznany został za środek, który pomaga w walce ze stresem, potrafi uspokoić oraz przyśpieszyć zasypianie. Co więcej, dzięki niemu można nawet wydłużyć czas snu w nocy, więc można go wykorzystać jako naturalny zamiennik leków nasennych.

4. Lawenda

Lawenda zasłynęła ze swojego wyjątkowego zapachu, który ma dzięki obecności w jej składzie olejków eterycznych. Już samo przebywanie w pomieszczeniu gdzie umieszczono lawendą, pozwala się zrelaksować, dlatego też po olejki bardzo chętnie sięgają producenci kosmetyków do kąpieli, a sporządzane z niej napary mogą wykazywać działanie przeciwlękowe i kojące.

5. Chmiel

zioła na senBez wątpienia chmiel kojarzy się większości z nas z piwem, ale wystarczy zasięgnąć trochę informacji, by dowiedzieć się, że na rynku jet on również dostępny w formie suplementu z wyciągiem z szyszek chmielu oraz jako herbatka na sen. Pogląd odnośnie do uspokajającego działania chmielu wynosi się z obserwacji jego zbieraczy, u których wykryto nadmierną senność oraz ogólne zmęczenie. Jak do tej pory działanie chmielu w tym zakresie nie zostało jeszcze potwierdzone badaniami, a mimo tego i tak zalicza się do cieszących się ogromnym zainteresowaniem środków, które stosują osoby zmagające się z wszelkiego typu problemami ze snem.

Nie wykluczone, że w niedalekiej przyszłości pojawią się kolejne doniesienia odnośnie do kolejnych roślin, które również wykażą działanie w walce z bezsennością. Jak na razie naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się pieprzowi metystynowemu (Kava) – krzewowi, który spotkać można w klimacie tropikalnym. Wykorzystuje się go do przygotowywania napoju o właściwościach odprężających oraz rozleniwiających. Innym przykładem badanego środka jest męczennica cielista, która pomaga obniżyć poziom stresu, stany lękowe oraz zapewnia spokojne zasypianie. Biorąc pod uwagę rozległe występowanie trudności z zasypianiem w obecnych czasach, nowe badania w kategorii skuteczności popularnych i mniej popularnych środków roślinnych z pewnością wywołają ogromne zainteresowanie.

O czym powinno się pamiętać przed zastosowaniem herbatki oraz suplementu na sen?

Herbatki ziołowe na spanie mogą okazać się skuteczne, lecz zawsze trzeba pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Dlaczego? Ponieważ niektóre spośród środków naturalnego pochodzenia przez nieuwagę mogą wejść w interakcję z lekami lub suplementami, które zażywamy. Zanim więc sięgniemy po nowe zioła na sen, a przyjmujemy suplementy, leki lub borykamy się z jakimiś chorobami, powinniśmy najpierw zebrać jak najwięcej na ich temat informacjami. Ponadto należy się dostosować do wskazówek producenta, przyjmować je zgodnie z zaleceniami i nigdy nie przesadzać z ilością spożywanego naparu. W razie wątpliwości warto także skonsultować się ze swoim lekarzem, bo przecież chcemy sobie pomóc w naturalny sposób, a nie zaszkodzić.

Co to jest bezsenność?

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych definiuje bezsenność jako zbyt małą ilość i/lub jakość snu, z którą mamy do czynienia minimum trzy razy w tygodniu i gdy ten stan utrzymuje się co minimum przez miesiąc. Kluczowym argumentem jest tutaj między innymi pogorszenie ogólnego samopoczucia oraz funkcjonowania w ciągu dnia, które jest skutkiem zaburzeń snu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]