Dlaczego nie należy się wstydzić urologa?

Urologia to specjalizacja lekarska, której przedstawiciele zajmują się szeroko pojętym zdrowiem układu moczowego zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Niestety, niekiedy pacjenci zwlekają z wizytą u tego lekarza, ponieważ uznają objawy za wstydliwe. Dlaczego nie wolno tego robić?

Znaczenie zdrowia układu moczowego?

Układ moczowy pełni niezwykle ważną funkcję w ciele człowieka, ponieważ zajmuje się odprowadzaniem razem z moczem zbędnych produktów z organizmu. Kiedy działanie układu moczowego jest nieprawidłowe, z ciała nie mogą być wydalane toksyny i inne trujące substancje. Dzieje się tak między innymi wtedy, kiedy dobowa dawka moczu jest zbyt mała.

W takich i innych wypadkach, na przykład objawach zapalenia ze strony układu moczowo- płciowego, należy jak najszybciej udać się do urologa, ponieważ zaniedbania w tej sprawie mogą doprowadzić do groźnych powikłań. Nawet niewinne zapalenie pęcherza, kiedy się rozwinie, może przybrać postać niebezpiecznej choroby.

Jak wygląda badanie u urologa?

Pacjenci, szczególnie mężczyźni, obawiają się wizyty u urologa, między innymi ze względu na to, że w wywiadzie padają krępujące pytania, na przykład o erekcję, albo zaburzenia oddawania moczu. Lekarz niekiedy będzie chciał także zbadać jądra czy prostatę. Trzeba pamiętać, że jest to konieczne do postawienia prawidłowej diagnozy oraz skutecznego leczenia.

Zasadniczą częścią badania u urologa jest jednak wywiad i analiza badań moczu, które warto przynieść od razu ze sobą. Oczywiście dalsza część badania będzie zależała od objawów konkretnego pacjenta, jednakże nie wolno odkładać wizyty u specjalisty ze względu na wstyd.

Układ moczowy a życie płciowe

Trzeba sobie zdać sprawę także z tego, że układ moczowy oraz płciowy są ze sobą ściśle powiązane. Jeżeli coś niepokojącego dzieje się z jednym z nich, cierpi także drugi. Prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego to także satysfakcjonujące życie płciowe i to nie tylko u mężczyzny, ale także u kobiety.

Jak widać, nie ma powodów, by wstydzić się wizyty u lekarza specjalności urologicznej, zaś wręcz przeciwnie, jeżeli tylko jakiekolwiek niepokojące objawy utrzymują się kilka dni, należy skorzystać z takiej wizyty. Niekiedy do takiego lekarza kieruje też specjalista medycyny rodzinnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]