piątek, Marzec 23, 2018

Książeczki dla dzieci w księgarni internetowej

0

Książka dziecięca ma się w naszym kraju bardzo dobrze. Jak grzyby po deszczu wydawane są co chwilę nowe pozycje. Chodzi tu zarówno o te rodzimych autorów, jak i zagraniczne tytuły, które z robiły furorę na całym świecie. Wszyscy rodzice uwielbiający czytać z dziećmi, którzy pragną zaszczepić miłość do książek w swoich pociechach, regularnie sprawdzają co ma w swoich zasobach księgarnia wysyłkowa. A tam nie brakuje naprawdę fantastycznych, mądrych, pełnych ważnych wartości i przesłań, książeczek dla dzieci.

Książeczki dla dzieci w księgarniach wysyłkowych

W każdej księgarni wysyłkowej dział z książkami dla dzieci jest bogato zaopatrzony. W Polsce nie brakuje bowiem wydawnictw, które skupiają się tylko i wyłącznie na propozycjach dla dzieci. Znajdziemy zarówno książeczki dla dzieci w grubych o prawach, których strony są również mocne i sztywne, idealnie nadające się już dla maluchów. To właśnie na takich książeczkach dzieci doświadczają pierwszego kontaktu z literaturą, uczą się przewracać strony. Kolorowe i przyciągające wzrok ilustracje, mądre i przemyślane teksty, to największe atuty tego typu książeczek. Hitem nie tylko w Polsce jest seria o Puciu. ” Pucio mówi pierwsze słowa” oraz ” Pucio uczy się mówić”, których autorem jest logopeda, będąca również pracownikiem naukowym, pani Marta Galewska- Kustra, to prawdziwy bestseller wśród książeczek dla dzieci. Mogą wykorzystać je zarówno profesjonaliści, tacy jak logopedzi czy pedagodzy, na co dzień pracujący z dziećmi mającymi problemy rozwojowe, jak i rodzice. Taka książeczka to doskonały pomysł na prezent dla dziecka, która sprawdza się dużo lepiej niż kolejny pluszak do kolekcji.

Fenomen polskiej literatury dla dzieci

Polacy mają talent do książeczek dla dzieci. „Pszczoły” autorstwa Piotra Sochy to już fenomen na całym świecie. Pięknie ilustrowana książka pokazująca życie pszczół, oraz to dlaczego są tak ważne dla funkcjonowania całego świata, podbiła również zagraniczne rynki wydawnicze. Kunszt ilustracji autora jest niesamowity. Z przyjemnością oglądają i czytają tą książkę również ludzie dorośli, ponieważ jest fenomenalnie wydana, dopracowana w najmniejszych szczegółach. Zatem warto kupić ją i mieć w domu, by wspólnie z dziećmi spędzać czas na czytaniu naprawdę świetnej literatury. Takie chwile zapadają w pamięć najmłodszym na całe życie. Poza tym pozycja taka jak „Pszczoły” chyba nie może się znudzić.

Hitowe książki dla dzieci z zagranicy

Ale nie tylko nasi autorzy doskonale radzą sobie w tak trudnej materii jakąś książka dla dzieci. Kolejnym światowym fenomenem jest bowiem przepięknie ilustrowana, mające bardziej postać albumu niż książki, „Botanicum”. Wprowadzimy dzięki niej dzieci w fascynujący świat roślin, ucząc o ich różnorodności. Dzieci będą zafascynowane wspaniałymi ilustracjami, przez co na pewno wzrośnie ich apetyt na spędzanie czasu poza domem i obserwowanie roślin w okolicy. Lekturę tej książki można uzupełnić o rodzinną wycieczkę do palmiarni albo ogrodu botanicznego, oczywiście zabierając ze sobą do plecaka ” Botanicum”. Właśnie tak zaszczepia się w dzieciach miłość do książek i do świata.

Lego duplo – klocki dla najmłodszych dzieci

0

Wśród produktów wyprodukowanych przez duńską firmę Lego, szczególne miejsce zajmują klocki Lego Duplo. O ile klocki z innej serii (wyprodukowane przez tę samą firmę) są przeznaczone dla starszych dzieci, o tyle klockami Duplo mogą bez problemu bawić się najmłodsi. Są one dwa razy większe od innych klocków firmy Lego, co uniemożliwia ich przypadkowe połknięcie przez dziecko. Klocki Duplo można zakupić w wielu miejscach. Jednym z nich, jest witryna internetowa salonów empik – strona empik.com

Na stronie empik.com znaleźć można wiele rodzajów klocków Duplo. Jednym z zestawów, jest zestaw Przedszkole, który zawiera 39 klocków, które odtwarzają wygląda przedszkola. Zawierają m.in. figurki postaci, klocki w kształcie jedzenia, książki czy przedmioty służące do higieny takie jak miniaturowe mydło i kubki. Zabawa takim zestawem może być więc znakomitym ćwiczeniem na wyobraźnie dziecka, które obdarowane zostanie takim zestawem – klocki można bowiem układać i aranżować w różne sposoby, co oznacza, że młody użytkownik nie jest niczym ograniczony. Ponadto używając figurek, może samemu wymyślać i odtwarzać różne scenki z życia swojego miniaturowego przedszkola. Warto też dodać, że zestaw „Przedszkole” jest stworzony w taki sposób, że spokojnie mogą bawić się nim zarówno dziewczynki, jak i chłopcy – zresztą wśród miniaturowych ludzików Duplo z tego zestawu, znajdują się zarówno postaci chłopięce, jak i dziewczęce.

Zestaw „przedszkole” można na stronie empik.com zakupić w pakiecie z dwoma innymi zestawami z serii Lego Duplo: zestawem „pociąg z cyferkami” (który może pomóc dzieciom w nauce cyfr) oraz zestawem „moja pierwsza ciężarówka” (w tym zestawie oprócz ciężarówki znajduje się również miniatura bazaru oraz kot). Zakupienie całego takiego pakietu, pozwala w oczywisty sposób zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy, a dziecko posiadające aż trzy zestawy może jeszcze bardziej rozwijać swoją wyobraźnie, łącząc ich elementy w taki sposób, w jaki tylko sobie wymarzy.

Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem klocków Lego, dla bardzo małego dziecka – zestawy Duplo, takie jak opisane powyżej przedszkole, są właśnie propozycją tej firmy skierowaną dla najmłodszych. Oczywiście w serwisie empik.com można zakupić też klocki przeznaczone dla nieco starszych – takie jak chociażby seria Star Wars czy Technic. Dla dziecka, które jeszcze nie rozpoczęło swojej przygody z klockami Lego, a przy tym istnieje ryzyko, że jest na tyle małe, że może przypadkowo połknąć drobną część zestawu – klocki Lego Duplo wydają się najważniejszą propozycją. Bardzo możliwe, że młody użytkownik po pewnym czasie używania i zabawy z takim zestawem, później chętniej będzie się bawił właśnie produktami Lego przeznaczonymi dla starszych. Jeśli chcesz podarować dziecko prezent z okazji urodzin lub świąt – warto rozważyć opcję zakupienia klocków Lego, bowiem są one produktem popularnym od wielu lat, który używało już kilka generacji dzieci i nastolatków, do dzisiaj wspominających te czasy z bardzo dużym sentymentem.

Zabawki sensoryczne. Dlaczego warto?

0

Czy wiesz, że to, jakimi zabawkami bawią się dzieci już w pierwszych miesiącach życia, może wpływać na ich zdolność uczenia się? Zależność tę w latach 60. odkryła dr Jean Ayres, tworząc terapię integracji sensorycznej. Zabawki, które ją wspierają, stają się dziś coraz bardziej popularne. Nie tylko wywołują uśmiech na dziecięcych buziach, bawią i zajmują uwagę, ale też uczą poznawania świata, rozwijają kreatywność i zmysły. Dlaczego warto obdarowywać nimi maluszki? Sprawdź!

W trosce o sen dziecka

0

Sen dla dziecka jest bardzo ważny. Umożliwia mu prawidłowy rozwój, odpoczynek, wzrost… Dlatego też rodzice bardzo dbają o to, aby ich pociecha spała mocno, zdrowo i twardo. Co zapewni taki sen dziecku? Oczywiście wygodne łóżeczko, ciepła kołderka i tego typu akcesoria, jednak warto także zainwestować w projektor dla dziecka. Co to jest?

Projektor dla niemowląt – nauka i sen

Otóż jest to lampa, która dzięki specjalnemu kloszowi rzuca na ściany i sufit obraz gwiazd, zwierząt, chmur…. Czasami dołączona jest do tego jakaś delikatna melodia. Generalnie projektor dla dziecka doskonale uspokaja go, pozwalając mu zasnąć. Ponadto sprawia, że dziecko bardziej interesuje się nauką, gdyż widzi, jak ciekawe są zwierzęta czy gwiazdy albo to, co jest wyświetlane.

Jak zakupić projektor dla dziecka?

Jak zatem widać takie lampki projektory dla dziecka stanowią znakomite rozwiązanie. Jak jednak je wybrać taki projektor? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

1. Muzyka i obraz – przede wszystkim nasz projektor dla dziecka musi mieć możliwość regulacji dźwięku. Co więcej – koniecznie muzyka musi być stonowana i delikatna, zaś obraz – ciekawy dla dziecka.

2. Bateria/ sieć – należy także rozważyć, czy wolimy posiadać projektor dla dziecka na baterie czy na sieć. Ten drugi będzie miał na pewno większą moc, jednak nie można ich wziąć w podróż. Warto także zainwestować w projektory dla niemowląt z wyłącznikiem tak aby nie zużyć zbyt dużo prądu czy baterii.

3. Cena – oczywiście należy patrzeć także na cenę. Najtańsze projektory dla dzieci znajdziemy już w granicach 20 zł, jednak czasem warto dopłacić i mieć lepszy model.

Kiedy warto zatrudnić nianię?

0

Zatrudnienie niani to decyzja, którą musi podjąć wielu rodziców. Kiedy szczególnie warto zatrudnić nianię?

Czym jest niedokrwistość i jakie są jej objawy?

0

Niedokrwistość, czyli anemia to problem dotykający szerokiej części populacji. Najczęściej powszechne symptomy niedokrwistości związane są z niedoborem żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Niemniej jednak trzeba zwrócić uwagę również na inne przyczyny niedokrwistości, które mogą mieć charakter zarówno pierwotny jak i wtórny. Warto diagnozować i leczyć niedokrwistość. Pacjenci najczęściej borykają się z licznymi implikacjami klinicznymi anemii: osłabieniem, wypadaniem włosów, pogorszeniem samopoczucia, męczliwością, spadkiem tolerancji wysiłku oraz problemami z koncentracją. W kontekście tych dolegliwości, diagnoza niedokrwistości może zasadniczo wpłynąć na komfort pacjentów.

Gotowanie na parze dla dzieci

0

Każdy rodzic wie jak ważne jest zdrowe jedzenie dla dziecka. Wpływa ono na jego prawidłowy rozwój. Istotne jest jeszcze to, aby posiłki były smaczne. Istnieje sposób na to, aby obie te cechy połączyć. Jeśli zatem chce się podawać dziecku smaczne i zdrowe posiłki najlepiej będzie przyrządzać je na parze.

Gotowanie na parze dla dzieci ma konkretne zalety. Potrawy, np. warzywa przygotowywane w ten sposób zachowują bowiem większość swoich składników odżywczych. Dodatkowo są aromatyczne i smaczne. Jakie danie można w ten sposób przygotowywać dla dziecka? Oczywiście w zależności od jego wieku przygotować możemy warzywa, ryby, mięsko, ryż oraz kaszę, a nawet owoce.

Dlaczego gotowanie na parze jeszcze szczególnie dobre dla dzieci? Trzeba wiedzieć, że jest to najzdrowszy sposób gotowanie. Dzięki temu, że żywność nie gotuje się w wodzie nie traci ona swoich składników odżywczych. Mają one także bardzo dobry smak i dobrze wyglądają. Co ważne, nie trzeba ich solić co także jest istotne jeśli chodzi o odżywianie dzieci.

Trzy najpopularniejsze potrawy jakie przygotowuje się na parze to warzywa, mięso i ryby. Warto wiedzieć, że jest to bardzo proste. Najważniejsze, aby jedzenie nie stykało się z wodą. Wspomniano wcześniej o soli. Ziemniaki i mięsko gotowane na parze w ogóle nie potrzebują dodatkowej soli. Są równie smaczne bez niej. A dla dziecka taka potrawa jest zdecydowanie zdrowsza.

Do gotowania na parze najlepiej posłuży elektryczny parowar. Ale jeśli go nie posiadamy wystarczy garnek z sitkiem, na którym położone zostanie jedzenie. Ważne, aby nie stykało się ono z wodą będącą w garnku. Różnych potraw nie powinno się ze sobą łączyć. Wynika to z tego, że różne potrawy gotują się na parze w innym czasie. Np. ziemniaki gotują się dłużej niż brokuły. Nie można także zapominać, że temperatura podczas gotowania na parze sięga nawet 100 stopi. Dlatego trzeba systematycznie pilnować procesu gotowania, aby nie rozgotować produktów.

Jeśli zatem szukać pomysłu na zdrowe i smaczne jedzenie dla swojej pociechy, gotowanie na parze będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jakie są charakterystyczne symptomy anoreksji i w jaki sposób się ją leczy

0
anoreksja

Co to jest anoreksja?

Anoreksja, występująca również pod terminem jadłowstrętu psychicznego, jest zaburzeniem odżywiania, jak i zaburzeniem psychologicznym. Do jego charakterystycznych symptomów zaliczyć można zbytnią troskę o to, by zachować bardzo niską masę ciała, przesadny lęk przed przytyciem i błędne odbieranie swojego odzwierciedlenia w lustrze.

Źródło anoreksji nie mieści się tylko w lęku o zachowanie odpowiedniej masy ciała, lecz to także chorobliwe rozwiązanie na dawanie sobie rady z trudnościami emocjonalnymi. Można zauważyć, że chorzy bardzo często identyfikują smukłą sylwetkę z poczuciem własnej wielkości. Wykorzystywanie rygorystycznej diety oraz bezustanne minimalizowanie masy ciała wraz z upływem czasu przeradza się dla chorego wyznacznikiem opanowania i pełnej opieki nad sobą. Zminimalizowanie jedzenie bardzo często występuje w towarzystwie innych zachowań, które wywierają negatywny wpływ dla zdrowia, a wszystko po to, by spotęgować efekty i tracić coraz więcej kilogramów. Do takich zachowań z pewnością można zaliczyć przesadzanie z przyjmowaniem preparatów wspomagających odchudzanie lub powodujących spadek apetytu, stosowanie leków na przeczyszczenie oraz przesadna aktywność fizyczna, która może doprowadzić nawet do wycieńczenia organizmu. Spotkać się można z tym, że u chorego pojawiają się symptomy anoreksji bulimicznej. Do jej symptomów można zaliczyć naprzemienne głodzenie się lub wielkie obżarstwo, które zwykle kończy się stosowaniem znacznie większej ilości środków na przeczyszczenie lub wywoływaniem wymiotów.

W konsekwencji anoreksja może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Mogą wystąpić nieprawidłowości w pracy narządów wewnętrznych oraz gospodarki hormonalnej. Również często pojawiają się schorzenia natury psychicznej. Anoreksja jest trudnym przeciwnikiem, ale przy odpowiednio dobranej terapii istnieje szansa na wykształcenie normalnych nawyków żywieniowych i odwróceniu dolegliwości, które spowodowała.

Objawy anoreksji:

Do fizycznych symptomów anoreksji zalicza się:

 • Bardzo duży spadek masy ciała
 • Nieprawidłowości w morfologii krwi
 • Bezsenność
 • Ciągłe zmęczenie
 • Zawroty głowy lub omdlenia
 • Palce o niebieskawym zabarwieniu
 • Przerzedzenie włosów
 • Nietolerancja na zimno
 • Obniżone ciśnienie krwi
 • Zaburzenia rytmu serca

Emocjonalne symptomy anoreksji:

 • Odmawianie jedzenia
 • Chorobliwe zainteresowanie jedzeniem
 • Strach przed przytyciem
 • Popadanie w skrajne emocje lub ich zastój
 • Wycofanie ze społeczeństwa
 • Spadek nastroju
 • Pojawiające się myśli samobójcze

Czynnika ryzyka anoreksji

Anoreksja jest przede wszystkim schorzeniem kobiet, a w szczególności nastolatek. Chociaż zauważa się, że anoreksja pojawia się także u mężczyzn. Tego typu zaburzenia występują najczęściej w okresie dorastania, w grupie ryzyka znajdują się nastolatki, które szukają akceptacji zaczynają zbytni przejmować się swoim wyglądem, a stąd tuż cienka linia do wpadnięcia w objęcia anoreksji. Oczywiście, zdarza się także, że objawy można zauważyć u osób dorosłych, jak również u dzieci.

Patrząc na dane statystyczne można jasno określić, że większość osób zmagających się z anoreksją należy do białej rasy i są to kobiety, które zaliczyć można do średniej oraz wyższej klasy ekonomicznej.

Możliwe powikłania anoreksji

 • Schorzenia serca i układu krążenia, a wśród nich arytmia, niedociśnienie i bradykardia.
 • Dolegliwości układu pokarmowego – mogą występować silne bóle brzucha, zaparcia, uszkodzenia wątroby oraz spadek metabolizmu.
 • Zaburzenia hormonalne – wskutek anoreksji może wystąpić zanik miesiączki.
 • Zachwianie pracy nerek.
 • Zbyt mała ilość potasu – w ciężkich przypadkach jego niedobór może być śmiertelny.
 • Utrata gęstości kości.
 • Nieprawidłowości w gospodarce elektrolitowej.
 • Niedokrwistość.
 • Uszkodzenie szkliwa, a czasami nawet utrata zębów.
 • Spadek odporności.
 • Łuszczenie się skóry.

Zdiagnozowanie anoreksji

Jeśli anoreksja jest w początkowej fazie, to lekarz może mieć problemy z jej rozpoznaniem. Wszystko dlatego, że chorzy starają się za wszelką cenę ukryć przed światem swoje dolegliwości. Rzadko więc mamy do czynienia z sytuacją, gdy anorektyk, zgłasza się dobrowolnie po pomoc do specjalisty. Najczęściej interweniować musi ktoś bliski, zaniepokojony dziwnym zachowaniem pacjenta.

Po czym więc poznać anoreksję? Przede wszystkim po znacznym ograniczeniu ilości spożywanego jedzenia, które skutkuje spadkiem masy ciała. Do innych charakterystycznych symptomów zalicza się strach o przytycie oraz bardzo niska samoocena, która nie znajduje potwierdzenia w wyglądzie.

anoreksjaLeczenie anoreksji

Terapia anoreksji jest bardzo złożona i wymaga zaangażowania wielu specjalistów – jedni będą musieli zająć się uszkodzeniami fizycznymi, inni psychicznymi. W skrajnych przypadkach, gdy anoreksja zagraża życiu, lekarz może zadecydować o terapii w specjalistycznym ośrodku. Celem terapii jest by chory znów zaczął znów prawidłowo i zdrowo się odżywiać, by wrócił do normalnej wagi i zaczął postrzegać się w sposób właściwy.

Zapobieganie anoreksji

Nie ma sposobu, który zagwarantuje ochronę przed anoreksją. Lekarz może pomóc zdiagnozować wczesne symptomy schorzenia i zatrzymać przypadłość.

Astma wczesnodziecięca

0
astma

W jaki sposób ją zdiagnozować? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które mogą Ci się przypadać.

Coraz częściej wśród chorób wieku dziecięcego wymienia się astmę oskrzelową. Co istotne, jest to choroba, która może przybierać różną formę, więc podczas jej diagnozy trzeba wziąć pod uwagę wiek chorego oraz wiele różnych aspektów. Od tego także uzależniona jest odpowiednia terapia. Jakie jest źródło tej choroby i w jaki sposób zdiagnozować astmę wczesnodziecięcą? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Co to jest astma?

Astma – niezależnie od wieku chorego – określana jest jako przewlekłe, zapalne i heterogenne schorzenie oskrzeli, podczas którego następuje obturacja, czyli zakłócenia umiejętności oddechowych. Mogą one przybierać różną formę – świstów wydechowych, kaszlu, duszności, a nawet kłopoty z oddychaniem. Symptomy te mijają po przyjęciu leków, ale czasami też samoistnie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, obecnie na astmę choruje około 300 mln osób z całego świata, a do roku 2025 ta liczba może jeszcze podnieść się o dodatkowe 100 mln. Najważniejsze, to by choroba została na czas rozpoznana oraz by jej leczenie było na bieżąco monitorowane, bo przez nieuwagę może przeistoczyć się w ciężką postać, co często jest powiązane z dłuższą hospitalizacją.

Wczesnodziecięca astma

Astma zalicza się do chorób heterogennych, co oznacza, że jej rozwój może przyjąć zróżnicowaną formę. Ta zależność jest powiązana także z wiekiem. Przede wszystkim astma wczesnodziecięca dosięga dzieci, które nie ukończyły jeszcze piątego roku życia. Obecnie astma jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych u maluchów. Jak pokazują badania, częstotliwość zdiagnozowania tej choroby oscyluje od 2 do 20%. Co więcej, jej przebieg może mieć odrębną zmienność i podporządkowany jest między innymi od aspektów genetycznych i aspektów środowiskowych.

Astma u małych dzieci charakteryzuje się cyklicznymi epizodami nieprawidłowej pracy układu oddechowego, jak również tymczasową obturacją, która podnosi się w konsekwencji wpływu czynników zewnętrznych, w tym na przykład wysiłku, wystawienia na alergeny, a także infekcje wirusowe.

Jaka jest różnica między astmą wieku dorosłego a astmą wieku dziecięcego? Charakterystyczne różnice spowodowane są odrębną budową anatomiczną układu oddechowego u dorosłych i dzieci. Również odporności układu immunologicznego znacznie od siebie odbiega. W przypadku dzieci przekrój oskrzeli jest o wiele mniejszy, co skutecznie może sprawiać kłopoty w swobodnym przepływie powietrza. Istotne jest również to, że u małych dzieci o wiele częściej pojawia się astma, za którą odpowiedzialność ponoszą różnego typu alergie.

Symptomy astmy wczesnodziecięcej

astmaPierwszymi symptomami, które mogą świadczyć o astmie należy zaliczyć świszczący oddech. Jego zdiagnozowanie jest bardzo proste i lekarz w przy użyciu stetoskopu może je wykryć. Przy natężeniu się symptomów, świsty słychać będzie nawet bez użycia sprzętu. Symptomy osłuchowe występują systematycznie, a przekształceniom w oskrzelach może współtowarzyszyć rozszerzenie fazy wydechowej. Przy natężających się trudnościach, świsty występują także podczas wydechu. Między kolejnymi epizodami zwykle nie występują żadne inne symptomy świadczące o obecności astmy. Symptomy astmy u dzieci mogą przybierać na sile także w czasie hiperwentylacji, płaczu, śmiechu, jak również w trakcie i bezpośrednio po wysiłku. Mogą pojawiać się w nocy, jak również w sytuacji, gdy dziecko narażone jest na bezpośredni kontakt z dymem tytoniowym. Podobnie będzie w przypadkach, gdy dziecko znajdzie się w miejscu, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Świszczący oddech wcale nie musi występować jako pojedynczy objaw, często współtowarzyszy mu kaszel o zmiennym charakterze i intensywności. Jest to jeden spośród najczęściej zgłaszanych objawów, które podają rodzice malucha przy wizycie w gabinecie lekarskim. Do innych symptomów astmy u dzieci zaliczyć można utrudnienia w sferze aktywności fizycznej w porównaniu do dzieci z tej samej grupy wiekowej. Jak to można rozpoznać? Na przykład dziecko nie biega ani nie bawi się z taką samą energią jak jego rówieśnicy, a jeśli już decyduje się jakąś aktywność, to o wiele szybciej się męczy.

Leczenie astmy wczesnodziecięcej

Każdy z nas chciałby wyleczyć dokuczające schorzenia w całości, lecz nie zawsze jest to możliwe. Jak się okazuje, astmy właśnie zalicza się do schorzeń, których nie da się do końca wyleczyć. Nie wolno jednak załamywać rąk, gdyż prawidłowo dostosowana terapia daje szansę osiągnąć taki stan, w którym symptomy schorzenia ustępują. Jak pokazują dane specjalistów, terapia u znacznej liczby pacjentów kończy się sukcesem. W leczeniu astmy u dzieci celem jest zachowanie kontroli i monitoring symptomów. W kwestii dzieci borykających się z astmę istotne jest dopasowanie sposobu leczenia do wieku dziecka. Nie wolno też zapominać o systematycznych kontrolach u lekarza i pomocy w dozowaniu leków. Dziecko pod żadnym pozorem nie może samo przyjmować leków, to rodzice powinni pilnować godzin i dawek.

Astygmatyzm

0
astygmatyzm

Po czym go poznać i jak przebiega leczenie?

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to bardzo często występująca wada wzroku, którą przeważnie prosto się leczy. Do astygmatyzmu oka dochodzi, gdy rogówka lub soczewka nie są proporcjonalne w stosunku do jego osi. Zdrowe oko wyglądem przypomina kulę i kiedy wdziera się do niego światło załamuje się miarowo, dając dokładny obraz obiektu. Natomiast oko osoby cierpiącej na astygmatyzm swoim kształtem zbliżone jest do piłkę futbolowej i kiedy do niego wdziera się światło, rozprasza się w różne strony, dając ostry obraz w postaci część obiektu. Przedmioty w oddali widziane są z reguły jako rozmyte. Astygmatyzm można korygować i zazwyczaj okulista zaleca noszenie noszenie okularów lub soczewek kontaktowych.

Symptomy astygmatyzmu

Oko objęte astygmatyzmem nie jest zdolne do skupienia światła w postaci wyraźnego obrazu na siatkówce, przez co krawędzie obrazu są rozmazane. Przypadłość ta sprawia, że kłopotliwe jest wyłapanie detali – nie tylko z daleka, ale również z bliska. Nawet czytanie staje się trudne, czasami wręcz nierealne. Jeśli wada nie zostanie skorygowana może doprowadzać do zmęczenia oczu i nieustannego ich mrużenia. Mogą także pojawiać się silne bóle głowy oraz zaburzenia widzenia. U dzieci astygmatyzm może powodować problemy z czytaniem i koncentracją, a jeśli nie podejmie się leczenia, to wada wzroku mogę stać się głębsza. Zdarzają się sytuacje, kiedy astygmatyzm pojawia się w towarzystwie innych schorzeń. O astygmatyzmie krótkowzrocznym mówi się, gdy rogówka oka jest za bardzo wygięta lub gdy oko zmienia kształt na podłużny. Astygmatyzm dalekowzroczny (potocznie zwany nadwzrocznością) jest wadą, do której dochodzi gdy gałka oczna jest za krótka.

Czynniki ryzyka astygmatyzmu

Do grupy wysokiego ryzyka zaliczają się osoby, u których w historii rodzinnej (głównie chodzi o członków bliskiej rodziny – rodziców, rodzeństwo, dziadkowie) również występował astygmatyzm stożka rogówki. Również możliwość pojawienia się tej przypadłości wzrasta wskutek stosowania narzędzi elektrycznych bez używania specjalistycznych okularów, które zapewniają ochronę oczom.

Podłożem astygmatyzmu może być także wada wrodzona. Jak do tej pory, nie stwierdzono, że zbyt bliskie siedzenie przy ekranie lub czytanie przy słabym świetle prowadziło do pogorszenia symptomów schorzenia.

Rozpoznanie astygmatyzmu

Aby upewnić się, czy podejrzenia są słuszne, konieczna jest wizyta u okulisty. On przy pomocy diagnostycznych badań, albo potwierdzi astygmatyzm, albo ustali, co powoduje pojawiające się dolegliwości. Okulista jest w stanie zdiagnozować astygmatyzm za pomocą pomiaru krzywizny rogówki, którego dokonuje na jej przedniej części. Może to zrobić z wykorzystanie keratometrii oraz topografii rogówki.

Co ciekawe, nawet w warunkach domowych można przeprowadzić test na astygmatyzm. Do jego wykonania potrzeba tak zwanego lustra astygmatycznego – specjalnego rysunku, na którym znajduje się wiele linii porozrzucanym pod różnym kątem. W celu jego wykonania należy spojrzeć na grafikę z różnych odległości. Osoba zdrowa, będzie widziała wszystkie linie wyraźnie, będą one równe i w jednej barwie. Jeśli obraz widziany jest inaczej, tzn. linie są nierówne, mają różne barwy itp., to możemy mieć astygmatyzm.

Leczenie astygmatyzmu

astygmatyzmU osób z astygmatyzmem symptomy są bardzo łagodne, więc nie istnieje konieczność podejmowania leczenia. Jednak, gdy wystąpi niewyraźne widzenie, to warto zgłosić się okulisty. Może to świadczyć, że potrzeba skorygować wzrok i wtedy okulista zaleci odpowiednie rozwiązanie. Do korekcji astygmatyzmu wykorzystuje się dwie metody – zachowawczą i operacyjną. W metodzie zachowawczej lekarz może zalecić korygowanie astygmatyzmu okularami ze szkłami cylindrycznymi lub miękkimi soczewkami torycznymi, ale tylko wtedy gdy powierzchnia rogówki jest w znacznym stopniu zniekształcona (na przykład przez choroby lub blizny). Jeśli astygmatyzm jest duży, wtedy okulista zaleca soczewki twarde.

Korekcja astygmatyzmu soczewkami kontaktowymi jest bardzo łatwa i coraz więcej osób się na nią decyduje. W tym celu należy udać się do specjalisty, który dostosuje adekwatną moc i typ soczewek kontaktowych, tak by zapewnić choremu komfort i dobrą jakość widzenia. Co ważne, aby niwelować astygmatyzm, soczewki kontaktowe nie mogą poruszać się podczas użytkowania.

Wysoko rozwinięta medycyna dała nam też dostęp do innowacyjnych metod chirurgicznych. Zaliczyć do nich można między innymi laserowe zabiegi na astygmatyzm. Jeśli pacjent nie chce nosić okularów lub szkieł kontaktowych, to zawsze może poddać się takiemu zabiegowi. Jego celem jest, by skorygować kształt rogówki oka i wymodelowaniu jej.

Zapobieganie astygmatyzmowi

Z reguły astygmatyzm to wada wrodzona, więc nie jesteśmy w stanie się przed tym ochronić. Jednak możemy i powinniśmy starać się zapobiegać jej następstw w postaci łzawienia, mrużenia powiek oraz osłabionego widzenia. Jak to zrobić? Nosząc odpowiednie okulary, soczewki kontaktowe lub decydując się na leczenie operacyjne.

Tylko w nielicznych przypadkach dochodzi do jego wystąpienia w konsekwencji mechanicznego uszkodzenia rogówki. Dlatego też warto w odpowiedni sposób zabezpieczać oczy, zwłaszcza podczas wykonywania czynności mogących doprowadzić do ich obrażeń.